Archiwum

Kategorie

Na blogu

Wyszukaj

Glebogryzarka - do czego służy?
   05/27/2022 11:03:48     Narzędzia
Glebogryzarka - do czego służy?

Glebogryzarka ogrodowa to jedno z narzędzi używanych przy pracach sezonowych w ogrodzie. Wiele osób sądzi, że glebogryzarki służą głównie do spulchniania gleby, jednak ich zastosowanie jest o wiele szersze. Urządzenie może bowiem zastąpić wiele osobnych narzędzi, a co za tym idzie - posiadanie własnej glebogryzarki może być oszczędnym rozwiązaniem. Do czego służy glebogryzarka spalinowa i przy jakich pracach można ją wykorzystać?

Jak działa glebogryzarka?

Glebogryzarki spalinowe wyposażone zostały w silnik, który napędza wał wraz z przymocowanymi do niego nożami tnącymi lub akcesoriami. Po uruchomieniu, urządzenie szybko obraca wałem, co sprawia, że noże lub inne elementy mogą sprawnie wykonywać swoją pracę.

Glebogryzarka spalinowa - zastosowanie

Glebogryzarki spalinowe głównie wykorzystywane są do przygotowywania gleby do dalszych działań. To doskonałe rozwiązanie przy zakładaniu trawnika, czy podczas zamiarów uprawy własnych warzyw, owoców i innych roślin. Dbając o komfort klientów, firma Globstal stworzyła liczne akcesoria do glebogryzarek, które ułatwiają i przyspieszają całe mnóstwo prac ogrodowych, bez konieczności zakupu osobnych, kosztownych maszyn lub narzędzi. Do jakich prac można więc wykorzystać profesjonalne glebogryzarki?

Spulchnianie gleby

glebogryzarka

Jak wcześniej wspomniano, przy użyciu glebogryzarek można sprawnie spulchnić podłoże pod uprawę różnych roślin. Zwykle urządzenia wyposażone są w specjalne noże tnące, które rozdrabniają glebę. Do spulchniania na większej głębokości niezbędny będzie tzw. kultywator - urządzenie z pięcioma sprężynowymi zębami, które zanurzają się w podłożu nawet na głębokość 20 cm.

Do płytkiego spulchniania gleby można używać glebogryzarki, do której podpięta jest brona. Urządzenie wówczas nie tylko spulchnia podłoże, ale także niszczy chwasty i kruszy bryły, dzięki czemu powierzchnia ogrodu jest wyrównana. Do spulchniania grud lub górek występujących na powierzchni ziemi wykorzystuje się wał strunowy. Ponadto takie urządzenie może zostać wykorzystane do wyrównywania gleby po orce.

Innym urządzeniem, które pozwala na spulchnienie i użyźnienie gleby, jest pług do orki. Z jego użyciem można sprawnie i bez większego wysiłku rozdrabniać, kruszyć i obracać strukturę gleby. Tak przygotowane podłoże to doskonałe warunki do zakładania trawnika, czy sadzenia roślin.

Wertykulacja trawnika

Z użyciem glebogryzarki można sprawnie przeprowadzić tzw. wertykulację trawnika. Polega ona na pionowym nacinaniu darni specjalnymi nożami tnącymi, co usprawnia przepływ powietrza, wody i składników odżywczych pod powierzchnią ziemi. Wertykulację wykonuje się przede wszystkim gdy trawnik ma kilka lat, a na darni zebrał się charakterystyczny mech. Ponadto zabieg wykonuje się w przypadku gliniastych gleb. Do przeprowadzenia wertykulacji należy zaopatrzyć się w wertykulatory do glebogryzarki.

Aeracja trawnika

Glebogryzarki, poza spulchnieniem trawnika mogą także napowietrzyć korzenie źdźbeł. Taki zabieg przede wszystkim usprawnia wzrost trawy, ale także zabezpiecza murawę przed chorobami grzybowymi. Aby wykonać aerację, glebogryzarkę należy wyposażyć w aeratory.

Pomoc przy sadzeniu warzyw

Ręczne wykonywanie redlin i sadzenie roślin jest przede wszystkim męczącym i pracochłonnym zajęciem. Posiadając własną glebogryzarkę, warto zdecydować się na akcesoria, które wręcz samodzielnie uformują redliny w ustalonych przez użytkownika odstępach. Do takich akcesoriów zaliczymy m.in. znacznik i radełko - z możliwością regulacji wysokości i szerokości pracy, oraz obsypnik do glebogryzarki - formujący redliny o standardowej wysokości.

Wyrównywanie podłoża

Zamontowane do glebogryzarki grabie umożliwiają usunięcie z powierzchni gleby wszelkich zanieczyszczeń, takich jak obumarłe źdźbła trawnika, liście, chwasty, resztki roślin i wiele innych. Aby wyrównać podłoże, doskonale sprawdzi się równiarka, która - wyposażona w zęby zbierające i płaskownik wyrównujący - sprawnie poradzi sobie z rozsypaną glebą.

Z kolei do dociśnięcia i dociążenia podłoża warto wybrać walec ogrodowy. Poza likwidacją nierówności, walec umożliwia usunięcie ubytków w murawie. To także dobry wybór w przypadku, gdy do ogrodu zawitały krety i inne szkodniki, powodujące wybrzuszenia na powierzchni ziemi.

Prace pielęgnacyjne

Glebogryzarka ogrodowa doskonale sprawdzi się także przy pielęgnowaniu roślin i grządek. Do prac pielęgnacyjnych warto wykorzystać pielnik, który ułatwi usuwanie z podłoża chwastów, bez niszczenia przy tym korzeni warzyw lub kwiatów. Co więcej, urządzenie posiada regulowaną szerokość roboczą, co umożliwia dostosowanie jego pracy do niemalże wszystkich upraw.

Wykopywanie warzyw

Przy wykorzystaniu odpowiednich akcesoriów, glebogryzarka może także być niezwykle pomocna przy zbiorach plonów. Aby ułatwić sobie wykopywanie bulw ziemniaków i innych warzyw z redlin, warto zaopatrzyć się w wykopywaczkę do warzyw.

Odśnieżanie

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że glebogryzarka może zostać wykorzystana także zimą. Montując dodatkowy pług śnieżny do glebogryzarki, można sprawnie i niemalże bez wysiłku odśnieżyć posesję, tym samym wykorzystując urządzenie przez cały rok.

Prace na wielu podłożach

Choć glebogryzarki doskonale sprawdzają się w wielu codziennych czynnościach w ogrodzie, należy zwrócić uwagę na ważne elementy, które zapewniają sprawną pracę urządzenia. Planując wszelkie prace rolnicze lub ogrodowe, pamiętaj, aby wybrać odpowiednie koła do glebogryzarki. Na lekką ziemię należy zamontować koła pociągowe typu jodełka, zaś do pracy na średniej i ciężkiej ziemi, należy wybrać koła pociągowe łopatkowe. Z kolei do pracy w zimie konieczne będzie zamontowanie kół gumowych, które zwiększają przyczepność i mobilność sprzętu.

Glebogryzarka - wielofunkcyjne narzędzie

Szerokie zastosowanie i ułatwienie wielu prac w ogrodzie sprawiły, że glebogryzarki stały się wręcz nieodłącznym narzędziem w wyposażeniu ogrodników. Posiadając własną glebogryzarkę, warto dokupić akcesoria, które przyspieszą prace ogrodowe wykonywane najczęściej innymi narzędziami. Takie rozwiązanie nie tylko pozwoli zaoszczędzić na zakupie dodatkowych, zajmujących dużo miejsca sprzętów, ale także usprawni wszelkie działania ogrodnicze.

Udostępnij:

Nasze akcesoria pasują do glebogryzarek: