Archiwum

Kategorie

Na blogu

Wyszukaj

Wertykulacja a aeracja - czym się różnią?
   05/27/2022 10:01:46     Prace w ogrodzie
Wertykulacja a aeracja - czym się różnią?

Marzysz o idealnym trawniku w twoim ogrodzie, lecz zabiegi, które stosujesz, nie przynoszą większych rezultatów? Twojemu trawnikowi prawdopodobnie brakuje miejsca, tlenu i wody, której dostęp hamowany jest przez zbitą ziemię i zebraną na powierzchni gruntu filcowinę. Problem ten mogą rozwiązać dwa zabiegi pielęgnacyjne na regenerację trawnika, czyli wertykulacja i aeracja. Sprawdź, czym są, jak się je wykonuje i jakie niosą za sobą korzyści?

Wertykulacja trawnika

Wertykulacja trawnika polega na płytkim pionowym nacinaniu darni. Celem zabiegu jest pozbycie się zalegającej filcowiny składającej się z resztek skoszonej trawy (najczęściej zeszłego sezonu) i mchu, który pojawia się wskutek podwyższonej wilgotności.

Wertykulacja ma podobne działanie jak peeling na skórę: oczyszcza murawę z nieprzepuszczalnej warstwy złożonej ze szczątków martwych roślin. Takie działanie znacznie ułatwia wsiąkanie wody i jej dopływ bezpośrednio do systemu korzeniowego trawy. Ponadto daje miejsce wzrostu nowym pędom trawy.

Wertykulację trawnika wykonuje się dwa razy w roku, wczesną wiosną (najlepiej tuż po pierwszym koszeniu trawnika) i późną jesienią, jednak nie wcześniej niż 3 lata od wysiania trawy. Trzeba również pamiętać, że trawa powinna być sucha, ponieważ wertykulacja wilgotnego trawnika może go mocno uszkodzić. Wyczesaną podczas przeprowadzonej wertykulacji z naszego trawnika filcowinę należy zebrać z jego powierzchni (przy pomocy grabi do liści lub dmuchawy). W przeciwnym razie nasza praca okazała się daremna i po krótkim czasie wyczesane szczątki trawy wróciłyby na swoje miejsce.

wertykulatory spalinowe

Wertykulatory

Wertykulator niezależnie od jego rodzaju i napędu, to urządzenie wyposażone w ostrza tnące, nacinające pionowo grunt. Urządzenie dobiera się głównie ze względu na powierzchnię działki.

 • Na bardzo małych trawnikach wystarczy wertykulator ręczny, napędzany siłą mięśni osoby operującej urządzeniem. Mały, poręczny i łatwy w przechowywaniu.
 • Do przydomowych ogródków dobrym wyborem będzie wertykulator elektryczny. Obecność napędu usprawni pracę i odciąży operatora. Wertykulatory elektryczne mają jednak spory mankament: potrzebujemy w pobliżu dostępu do prądu i jesteśmy ograniczeni długością kabla. Alternatywą może być maszyna akumulatorowa.
 • Przy większych obszarach najrozsądniejszym wyborem będzie wertykulator spalinowy. Będzie znacznie wydajniejszy od elektrycznego i nie musimy przy tym martwić się o dostęp do prądu.
 • W przypadku naprawdę ogromnych powierzchni murawy istnieją specjalne przyczepki do ciągników i traktorków ogrodowych.

Być może część z was jest w posiadaniu glebogryzarki. Ciekawostką jest fakt, że większość z nich pozwala na zmianę ostrzy na inne, w tym również takie do wertykulacji. Wertykulatory do glebogryzarek pozwalają zaoszczędzić sporo pieniędzy i miejsca - nie musimy kupować kolejnego urządzenia.

Aeracja trawnika

Aeracja polega na nakłuwaniu powierzchni darni. Nakłucia tworzą w gruncie niewielkie szczeliny. Działanie to ma na celu spulchnienie ziemi i napowietrzanie trawnika. Stworzone w ten sposób kanaliki pomagają roślinkom w pobieraniu wody i składników pokarmowych. Zabieg aeracji zwiększa odporność trawnika na deptanie i zapobiega rozwojowi chwastów. Aerację trawnika powinno się wykonywać na wiosnę i późnym latem.

wertykulacja trawnika efekty

Rodzaje aeracji trawnika

  • Aeracja płytka - powierzchnię trawnika przekłuwa się tylko na kilka centymetrów (2-5). Wykonuję się ją najczęściej latem, gdy zauważymy, że trawa traci intensywny kolor i marnieje. Nie powinno się jej jednak stosować w gorące dni, gdyż upał może spowodować odwrotny efekt.
  • Aeracja głęboka - nakłucia wykonuje się na kilka, a nawet kilkadziesiąt centymetrów (8-25). Stosowana jest na glebach piaszczystych, jak i gliniastych, przede wszystkim ciężkich (im cięższa i bardziej zbita ziemia, tym gęściej powinno się robić szczelinki). Efekty aeracji głębokiej nie są widoczne od razu, a nawet kilka dni po niej trawa nie wygląda zbytnio atrakcyjnie. Jest przerzedzona i przysypana ziemią ze zrobionych otworów. Na szczęście po jakimś czasie wygląd trawnika ulega znacznej poprawie.

Po zabiegu aeracji warto od razu wykonać piaskowanie trawnika. Ziarenka piasku zapełnią wykonane otwory i zapewnią na dłuższy okres czasu przepuszczalność wody i składników odżywczych do korzeni traw. Ponadto na kilka dni po aeracji najlepiej wykonać nawożenie trawnika.

Aeratory

Aeratory to urządzenia wyposażone w kolce lub rurki. Na rynku istnieje wiele rodzajów aeratorów, wszystkie mimo zróżnicowanej budowy mają podobne do siebie działanie.

 • Mając niewielki skrawek ziemi do napowietrzenia, można wykonać aerację trawnika ręcznie, wybierając walec z kolcami lub specjalne nakładki na buty (które mimo stwarzanych pozorów nie są wcale łatwe w obsłudze). Ponadto na niewielkim trawniku nie musisz także od razu posiadać specjalistycznego sprzętu, wystarczą zwykłe widły i trochę siły fizycznej.
 • Na nieco większym obszarze warto użyć aeratora elektrycznego lub akumulatorowego. Takie urządzenie nie wymaga użycia siły i znacznie przyśpieszy pracę.
 • Aerator spalinowy to już bardziej profesjonalne urządzenie, o większej mocy. Wykorzystuje się go na dużych powierzchniach.

Aerator a wertykulator

Wertykulacja i aeracja trawnika to dosyć podobne do siebie zabiegi, jednak istnieją między nimi spore różnice.

 • Aerator ma kolce a wertykulator noże.
 • Aeracja polega na nakłuwaniu darni, wertykulacja na jej nacinaniu.
 • Aeracja jest o wiele delikatniejszym zabiegiem i miej inwazyjnym od wertykulacji. Ma na celu dogłębne poprawienie struktury gleby i zapewnieniu jej lepszego dostępu do wody i powietrza, co sprzyja regeneracji trawnika.
 • Wertykulacja za to jest zabiegiem na powierzchni trawnika, polegającym na usunięciu warstwy filcu, która utrudnia dopływ wody do korzeni trawy.

Wszystko w jednym urządzeniu

Do wykonania aeracji i wertykulacji nie musisz kupować dwóch urządzeń! Oba zabiegi możesz wykonać za pomocą jednego sprzętu. Mając glebogryzarkę, wystarczą do niej właściwe akcesoria. Kupując jedno, wielofunkcyjne urządzenie oszczędzasz miejsce (łatwość w przechowywaniu) i pieniądze.

W naszej szerokiej ofercie znajdziesz wysokiej jakości akcesoria do glebogryzarek - zarówno wertykulatory, jak i aeratory do glebogryzarki. Ostrza te ułatwią Ci pracę w ogrodzie i zapewnią piękny i zdrowy trawnik.

Udostępnij:

Nasze akcesoria pasują do glebogryzarek: