Kategorie

Na blogu

Wyszukaj

Jak przygotować ogród do nadejścia wiosny?

   04/27/2022 14:24:16     Prace w ogrodzie
Jak przygotować ogród do nadejścia wiosny?

Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia. Za oknem pojawia się coraz więcej słońca, kwitną pierwsze kwiaty, a gdzieś w oddali słychać świergot ptaków. Wszystko wskazuje na to, że możemy rozpocząć pierwsze prace porządkowe w naszym ogrodzie. Koniecznie musimy zadbać o trawnik, krzewy, drzewka owocowe oraz grządki warzywne. Starannie wykonane zadania sprawią, że latem będziemy mogli cieszyć się bujną roślinnością, ozdabiającą naszą przydomową przestrzeń. Jak zatem przygotować ogród do wiosny? Jakie narzędzia będą potrzebne? W poniższym poradniku odpowiemy na te pytania!

Jak przygotować ogród na wiosnę - podstawowe zabiegi pielęgnacyjne

Prace porządkowe

Pierwsze dni wiosny to idealny moment na zrobienie generalnych porządków w przydomowej przestrzeni. Podstawowym krokiem jest dokładne wygrabienie trawnika. Dzięki temu pozbędziemy się zalegających patyków, konarów, liści, a także wielu innych zanieczyszczeń, które są siedliskiem bakterii oraz grzybów. Pominięcie tego kroku mogłoby skutkować rozrostem chwastów oraz chorobami roślin.

Należy pamiętać, że nie wolno palić zebranego materiału roślinnego. Możemy przeznaczyć go na kompost bądź zutylizować. W przypadku, gdy posiadamy chodniki, tarasy powinniśmy je dokładnie zmyć. Ważne jest także oczyszczenie oraz konserwacja mebli ogrodowych. W pochmurny dzień możemy pomyśleć o zdjęciu osłon, które w czasie zimy chroniły rośliny przed przemarznięciem. Trzeba zrobić to odpowiednio wcześnie - jeszcze przed pojawieniem się młodych pędów.

Przycinanie drzew i krzewów

Przycinanie drzew i krzewów to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, jaki każdy ogrodnik powinien wykonać przed nadejściem wiosny. Do tych czynności możemy przystąpić już w lutym, jednak wcześniej upewnijmy się, czy nie wystąpią silne mrozy. Pozbywając się starych, uszkodzonych gałęzi nie tylko poprawimy wygląd korony, ale również odpowiednio ją doświetlimy, co stymuluje jej dalszy rozwój. Oprócz wycinki schorowanej części drzew warto usunąć także pędy krzyworosnące i tzw. wilki (wyrastające z pnia jednoroczne pędy).

W pierwszej kolejności przycinamy rośliny najbardziej odporne na mróz (jabłoń, grusza). Jeśli dni będą nieco cieplejsze, wówczas można ciąć drzewa i krzewy wrażliwe na niskie temperatury (śliwy, brzoskwinie, morele, nektaryny, wiśnie, czereśnie). Krzewy owocowe przycinamy zaraz po posadzeniu, a w kolejnych latach pędy szkieletowe pozostawiamy na wysokości ok. 50 cm. Wczesna wiosna to dobra pora na przycinanie krzewów ozdobnych.

Prawidłowe przycinanie gałęzi przyspiesza gojenie się ran, a co za tym idzie - ogranicza ryzyko wystąpienia infekcji chorobowych. Jeśli chodzi o młode drzewa owocowe, należy przeprowadzać tylko i wyłącznie cięcie formujące. Ze środka korony usuwamy pędy martwe, uszkodzone oraz krzyżujące się z innymi gałązkami. Z kolei drzewa kilkuletnie potrzebują nieco bardziej drastycznego cięcia. Pozbywamy się przede wszystkim bardzo grubych konarów wewnątrz korony. Cięcie powinno być wykonane w miejscu tuż za obrączką (zgrubieniem) lub bezpośrednio za zdrowym pąkiem. Do przycinania drzew i krzewów potrzebne będą nam narzędzia, tj. sekator ogrodowy lub nożyce. Do grubszych gałęzi nadadzą się urządzenia elektryczne lub spalinowe.

przycinanie gałęzi

Przygotowanie ogrodu warzywnego

Wczesna wiosna to znakomity czas na przygotowanie gleby pod uprawę warzyw. W końcu nic nie cieszy tak, jak plony z własnej działki. Zanim jeszcze przystąpimy do pierwszych wysiewów, miejmy na uwadze, iż ziemia powinna być odpowiednio napowietrzona, żyzna i przepuszczalna. Należy więc przekopać ogródek. Możemy zrobić to za pomocą łopaty, jednak wymaga to mnóstwa siły i czasu. Niezastąpionym pomocnikiem przy spulchnianiu gleby jest wysokiej jakości glebogryzarka i pasujące do niej akcesoria do glebogryzarek. Jej praca polega na wycinaniu fragmentów ziemi za pomocą noży umieszczonych na obrotowym wale. Glebogryzarka idealnie spulchnia podłoże i przygotowuje je pod uprawę roślin. Dzięki temu urządzeniu pielęgnacja ogrodu staje się o wiele prostsza. 

Glebogryzarka spalinowa nie tylko sprawdza się w roli spulchniacza gleby, ale również pomaga pozbyć się chwastów. Dodatkowo za jej pomocą można wymieszać nawóz z ziemią. Sprzęt ten świetnie sprawdzi się w ogródkach, gdzie dominują rośliny jednoroczne, ponieważ co roku trzeba go przekopywać. Do glebogryzarki można dokupić akcesoria, które ułatwią pracę na roli. Pług do orki wykorzystywany jest do użyźniania gleby. Obsypniki do glebogryzarki służą do formowania redlin w uprawie warzyw. Ogrodnikom może przydać się również brona, której zadaniem jest powierzchowne spulchnianie oraz wyrównywanie gleby. W założeniu ogrodu warzywnego pomoże nam znacznik, przeznaczony do precyzyjnego wyznaczania redlin.

Pielęgnacja trawnika

Piękny, zadbany trawnik to niewątpliwie marzenie każdej osoby posiadającej własny skrawek ogrodu. Murawa po zimie wymaga szczególnej pielęgnacji. Do pierwszych prac porządkowych na trawniku należy przystąpić po stopnieniu śniegu i rozmarznięciu gleby, kiedy temperatura ustabilizuje się. Na początek zadbajmy o staranne wygrabienie obumarłych źdźbeł trawy, mchu, resztek liści i innych zanieczyszczeń. Pamiętajmy, by robić to bardzo delikatnie, ponieważ po mrozach darń jest wyjątkowo podatna na uszkodzenia. W przypadku trawników, na których zalega gruba, zbita warstwa filcu niezbędne będzie wykonanie specjalistycznych zabiegów regeneracyjnych - wertykacji i aeracji.

Niezastąpionym urządzeniem do pielęgnacji każdego trawnika jest wertykulator do glebogryzarki. Jego praca polega na pionowym nacinaniu darni, na głębokość 10-15 cm. Regularnie wykonywany zabieg stymuluje wzrost roślin oraz pomaga w usunięciu mchu i chwastów. Posiadając już glebogryzarkę, równie przydatnym urządzeniem jest aerator do glebogryzarki. Aerację przeprowadza się po zimie w celu napowietrzenia i rozluźnienia gleby. Takie działanie umożliwia trawie harmonijny wzrost. Do wyrównania powierzchni murawy potrzebna będzie wysokiej jakości równiarka. Natomiast do ubicia podłoża przyda się walec ogrodowy.

Wczesnowiosenne sadzenie

Kiedy ogród pogrąży się w zimowym śnie, szczególną troską trzeba otoczyć rośliny doniczkowe. Centralne ogrzewanie wysusza powietrze, co niekorzystnie wpływa na wzrost i rozwój domowej roślinności. Trzeba więc jak najbardziej ograniczyć wpływ gorącego powietrza na nasze kwiaty. Wczesną wiosną możemy przystąpić do sadzenia pierwszych roślin w ogrodzie. W marcu sadzimy krzewy ozdobne (zrzucające liście), krzewy owocowe, (np. maliny, jeżyny) oraz byliny. Jeśli temperatura będzie łaskawa, pod koniec marca można wysiać niektóre gatunki kwiatów, np. mak polny, chaber, ślazówka. Siewki kwiatów dwuletnich trzeba przeflancować. W kwietniu go gruntu można wysiewać kwiaty jednoroczne - nagietka, nasturcję, gipsówkę, pozłotkę i wiele innych.

Kiedy sadzić drzewa owocowe w ogrodzie? To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób. W większości przypadków najlepszym terminem na sadzenie drzew jest II połowa kwietnia. Jeśli chodzi o rośliny z odkrytymi korzeniami, warto zrobić to na przełomie marca/kwietnia.

Podsumowanie

Wiosenne porządki w ogrodzie wymagają dużych nakładów pracy. Wbrew pozorom to nie tylko sadzenie i pielęgnacja roślin, ale i wiele innych zadań. Prace na działce należy rozpocząć od starannego wygrabienia liści, umycia mebli oraz zdjęcia osłon z roślin. Już w lutym będziemy mogli pomyśleć o przycinaniu drzew i krzewów owocowych. Jeśli planujemy założyć ogródek warzywny, trzeba przygotować glebę pod uprawę. Do tego celu warto użyć glebogryzarki spalinowej. Dobrze jest przeprowadzić również wertykulację i aerację trawnika.

Udostępnij:

Nasze akcesoria pasują do glebogryzarek: