Kategorie

Na blogu

Wyszukaj

Przygotowanie ogrodu po zimie – jak zadbać o trawnik?

   03/18/2024 10:01:43     Porady
Przygotowanie ogrodu po zimie – jak zadbać o trawnik?

Po łagodnej polskiej zimie nadszedł czas, aby przygotować ogród do wiosennego przebudzenia. Jednym z najbardziej widocznym i eksponowanym elementem jest trawnik, który wymaga szczególnej uwagi po okresie zimowej dormancji. Choć śnieg pojawił się tylko na krótko, warto pamiętać o odpowiednich zabiegach pielęgnacyjnych, aby trawnik mógł rozkwitnąć w pełni swojego blasku w nadchodzącym sezonie.

Co się dzieje z trawnikiem w okresie zimowym?

Dormancja to stan uśpienia w jaki w okresie zimowym przechodzi trawnik. Po stosunkowo łagodnej i dosyć ciepłej zimie trawnik może nieco bardziej aktywnie reagować na zmiany warunków. Jednak nawet przy niewielkim śniegu czy mrozie, trawa wchodzi w fazę spoczynku. To może prowadzić do kilku niekorzystnych zjawisk. Po pierwsze, zwiększone ryzyko wystąpienia porostów mchów, które mogą zahamować wzrost trawy. Ponadto, przy intensywnych opadach śniegu przez dłuższy czas może wystąpić zjawisko zgnilizny śnieżnej, co może prowadzić do uszkodzenia trawy. Dodatkowo, w okresie zimowym trawnik może cierpieć z powodu niewystarczającego dostępu do światła słonecznego i ograniczonej wentylacji, co osłabia korzenie i kondycję trawy na wiosnę. Dlatego właściwa pielęgnacja po zimie jest kluczowa dla przywrócenia trawnikowi jego pełnej witalności.

Jakie są najważniejsze czynności wykonywane z trawnikiem po zimie?

Po zimie kluczowe jest przeprowadzenie serii działań, które przywrócą trawnik do pełnej siły i gęstości. Wczesną wiosną, gdy trawa rozpoczyna wegetację, pierwszym krokiem jest oczyścić trawnik z wszelkich zanieczyszczeń, takich jak liście i gałęzie. Następnie warto przeprowadzić aerację, czyli rozluźnienie gleby, aby zapewnić lepszy przepływ powietrza i wody do korzeni trawy. Można to zrobić za pomocą aeratora ogrodowego lub ręcznie za pomocą wideł ogrodowych. Kolejnym ważnym działaniem jest nawożenie trawnika, najlepiej zastosować nawóz o działaniu długotrwałym, bogaty w azot, fosfor i potas. Wiosną, tuż po zimie, podczas rutynowej pielęgnacji trawnika, ważne jest wykonanie zabiegu wałowania - najlepiej tylko raz w roku. Jest to istotne szczególnie w przypadku, gdy na trawniku zauważamy nierówności i wybrzuszenia. Wałowanie pomaga w regeneracji trawnika po zimie oraz zapobiega wysychaniu trawy w późniejszym okresie. Dzięki ciężarowi wału, źdźbła zostaną złamane, co znacznie poprawi ich ukorzenienie się, co z kolei przyczyni się do zdrowszego wzrostu trawy. Gdy trawnik ma więcej niż kilka metrów kwadratowych  warto rozważyć użycie glebogryzarki ogrodowej do rozluźnienia gleby i usunięcia wszelkich zagęszczeń. Wtedy dopiero podejmujemy decyzje o dodatkowym dosianiu trawy czy odnowieniu wyjątkowo zniszczonych części. Dzięki tym działaniom trawnik stanie się mocny i gęsty.

pielęgnacja trawnika po zimie

Z jakich narzędzi i akcesoriów z oferty Globstal warto skorzystać pielęgnując trawę po zimie?

Korzystając z przyrządów ogrodniczych pielęgnacja trawnika po zimie staje się łatwa i skuteczna. Glebogryzarki to kluczowe narzędzie, które pozwala przekopać podłoże, wyrównać je, dostarczyć życiodajne powietrze i spulchnić trawnik. Dostępne w ofercie Globstal glebogryzarki można wyposażyć w różnorodne akcesoria, takie jak aeratory do glebogryzarek. Dzięki nim możliwe jest podniesienie skuteczności w stosunku do zwykłego napowietrzenie trawnika np. widłami ogrodniczymi, co sprzyja jego zdrowemu wzrostowi. Ważnym elementem pielęgnacji jest także walec ogrodowy, który można przyłączyć do glebogryzarki. Wał metalowy oferowany przez Globstal charakteryzuje się solidnym wykonaniem z wysokiej jakości metalu, co zapewnia mu odporność na uszkodzenia i długotrwałą wytrzymałość. Posiada on również specjalny otwór do napełniania, umożliwiający łatwe obciążenie piaskiem, żwirem lub innymi sypkimi materiałami. To sprawia, że wał można dopasować do potrzeb i warunków pracy. Dzięki zastosowaniu glebogryzarek z akcesoriami oraz stalowych wałów do trawników z oferty Globstal, pielęgnacja trawnika staje się efektywna, a efekty widoczne są w postaci zdrowego i pięknego trawnika przez cały sezon.Udostępnij:

Nasze akcesoria pasują do glebogryzarek: