Kategorie

Na blogu

Wyszukaj

Jak użyźnić glebę gliniastą - 3 sprawdzone sposoby

   08/22/2022 08:14:13     Prace w ogrodzie
Jak użyźnić glebę gliniastą - 3 sprawdzone sposoby

Podstawą pięknego ogrodu i zdrowo wzrastających roślin jest odpowiednia jakość podłoża. Często jednak zdarza się, że w przydomowym ogrodzie większość ziemi stanowi gleba gliniasta, która nie tylko jest trudna do uprawy roślin, ale także może prowadzić do ich obumierania lub gnicia. Jakie są właściwości takiego podłoża, jak użyźnić glebę gliniastą i jakie rośliny poradzą sobie nawet w trudnych warunkach? W dzisiejszym wpisie poznasz 3 sprawdzone sposoby na rozluźnienie zbitej gleby.

Gleba gliniasta i jej właściwości

Główne właściwości gleby gliniastej to przede wszystkim zbita struktura i problem z przepuszczalnością wody. Na glebie gliniastej często można zauważyć liczne pęknięcia i rozwarstwienia, a sama ziemia jest albo bardzo krucha, albo bardzo zawilgocona. W zależności od warunków atmosferycznych, takie podłoże może nadmiernie się wysuszać, przez co pęka i tworzy liczne szczeliny, lub nadmiernie zatrzymuje wodę, co z kolei powoduje gnicie roślin, a na powierzchni podłoża mogą tworzyć się błotne kałuże.

Gleby gliniaste bowiem nie gromadzą prawidłowo wody - podczas deszczu, przez zbitą strukturę, woda nie przedostaje się do głębszych warstw ziemi, tylko wpływa przez drobne szczeliny i gromadzi się płytko pod powierzchnią podłoża. Na tym z kolei cierpią korzenie roślin, które mogą być niedostatecznie nawodnione lub nawodnione zbyt mocno - w zależności od tego, gdzie zatrzymała się woda.

Do roślin nie dociera wystarczająco składników odżywczych, co powoduje ich szybkie obumieranie i zahamowanie wzrostu. Problemy pojawiają się także w zimie i wczesną wiosną, kiedy to pod powierzchnią gleby woda zamarza i rozmarza. Wówczas może dochodzić do „wypychania” źdźbeł trawy i ich obumierania, co z kolei skutkuje pogorszeniem wyglądu murawy. W takim przypadku konieczne jest przeprowadzenie zabiegów, które poprawią strukturę podłoża.

Gliniasta gleba - jak ją rozluźnić?

Uprawa roślin na glebie gliniastej nie jest jednak niemożliwa. Wszystko zależy od prawidłowego przygotowania podłoża i jego późniejszego pielęgnowania. Aby poprawić jakość gleby gliniastej, warto zastosować kilka skutecznych metod, które rozluźnią ziemię, usprawnią przepływ wody i składników odżywczych pomiędzy warstwami podłoża oraz ułatwią pielęgnację roślin.

Sposób 1. Wykorzystaj skuteczne narzędzia

Narzędzia ogrodnicze to niezbędny element przy przygotowaniu podłoża do późniejszych upraw, szczególnie na większych powierzchniach, gdy praca ręczna byłaby długa i monotonna. Od czego więc zacząć użyźnianie gleby i jakich sprzętów użyć?

#1 Przekop i spulchnij podłoże

Pierwszym krokiem do rozluźnienia gleby jest jej przekopanie. W tym celu doskonale sprawdzi się glebogryzarka spalinowa, która, zakończona specjalnymi elementami, sprawnie rozdrabnia podłoże i rozluźnia jego strukturę. Wówczas głębsze warstwy gleby mieszają się z górnymi warstwami, tym samym poprawiając jakość podłoża.

Kolejnym krokiem do uzyskania prawidłowego podłoża jest jego spulchnienie. W tym celu należy zastosować akcesoria do glebogryzarki spalinowej, takie jak kultywator lub brona. Ręczne spulchnianie gleby zajmuje ogrom czasu, a wykorzystanie w tym celu urządzeń spalinowych znacznie przyspieszy pracę w ogrodzie. Zakończone specjalnymi zębami elementy wbijają się w glebę, rozdrabniając ją, spulchniając i niszcząc chwasty.

#2 Pamiętaj o napowietrzeniu gleby

Gleba gliniasta zwykle jest słabo napowietrzona, co utrudnia roślinom wykształcenie systemu korzeniowego zdolnego do pobierania z ziemi wartości odżywczych. Po spulchnieniu i oczyszczeniu podłoża, konieczne jest więc jego napowietrzenie. Warto wykorzystać w tym celu podłączany do glebogryzarki wertykulator lub aerator. Dzięki specjalnej budowie elementów kolce wbijają się w ziemię, dostarczając jej powietrze, przy okazji rozluźniając zbitą strukturę gleby.

#3 Wyrównaj podłoże

Po zabiegach przekopujących glebę warto wyrównać podłoże, aby było ono gotowe do posadzenia nowych roślin. Doskonałym narzędziem do tego celu jest równiarka, która wyposażona w kolce, zbiera nadmiar ziemi, a płaskownik ją wyrównuje. Wał strunowy do glebogryzarki wcześniej może odpowiednio przygotować glebę i sprawić, że duże grudy zostaną rozbite.

Sposób 2. Zastosuj rozluźniacze

Ciężka gleba nie sprzyja rozwojowi roślin, dlatego przed założeniem ogrodu warto rozluźnić glebę gliniastą popularnymi materiałami, takimi jak piasek, nawozy organiczne, czy komposty. Piasek w połączeniu z nawozami nie tylko zwiększy przepuszczalność gleby, ale także skutecznie ją użyźni. Do mieszanki można także dodać obornik, który wspiera rozwój organizmów glebowych i dżdżownic, co również może wpływać na rozluźnianie zbitej gleby.

Do nawozu organicznego należy dodać piasek w stosunku 2:1, a następnie usypać około 10-centymetrową warstwę na powierzchni gleby. Warto wówczas delikatnie przekopać podłoże, w celu wymieszania składników z ziemią. Aby rozluźniacze działały skutecznie, warto powtarzać zabiegi każdego roku.

Sposób 3. Wysiej nawóz zielony

Dla polepszenia żyzności gleby często wprowadza się do podłoża nawóz zielony, na którym następnie następuje wysiew roślin. Najczęściej wybiera się rośliny motylkowe, których zadaniem jest wzbogacenie podłoża w substancje organiczne, składniki pokarmowe i azot. W okresie kwitnienia, rośliny należy wyciąć, a podłoże przekopać. Wówczas w glebie powinna pojawić się cenna i rozluźniająca próchnica.

Jakie rośliny do gleby gliniastej?

Gleba gliniasta, choć trudna w pielęgnacji, nie jest przeszkodą przy uprawie własnych roślin. Warto jednak dbać o jej odpowiednią przepuszczalność, aby na trawniku nie dochodziło do nadmiernego zbierania się wody i powstawania niewsiąkających w podłoże kałuż. W przypadku gdy struktura gleby gliniastej nie ulega poprawie, można posadzić rośliny, które powinny sobie poradzić nawet w przypadku nieprzepuszczalnego podłoża.

Najczęściej polecanymi do posadzenia są byliny takie jak bergenia sercowata, kaczeniec (knieć błotna), houtunia sercowata, pełnik chiński, złocień wielki, a także zimowit jesienny. Z kolei drzewa i krzewy liściaste, które znoszą glebę gliniastą to m.in. migdałek trójklapowy, złotokap oraz kalina koralowa. Z iglaków zaleca się posadzenie cisa pospolitego lub cyprysika groszkowego. Z wykorzystaniem tych odmian roślin można bez większych problemów prowadzić piękny, kolorowy ogród.

Użyźnianie gleby gliniastej - podsumowanie

Gleba gliniasta często stwarza wiele problemów pielęgnacyjnych. Brak odpowiedniej przepuszczalności podłoża sprawia, że do roślin nie docierają składniki odżywcze, woda i cenny azot. Istnieją jednak sposoby, które umożliwiają rozluźnienie nadmiernie zbitego podłoża i przywrócenie mu prawidłowej, sprzyjającej roślinom struktury. Warto w tym celu wykorzystać codzienne narzędzia ogrodnicze, a także piasek i inne naturalne substancje.

Udostępnij:

Nasze akcesoria pasują do glebogryzarek: