Archiwum

Kategorie

Na blogu

Wyszukaj

Do czego służy kultywator ogrodowy?

   07/22/2022 14:37:41     Narzędzia
Do czego służy kultywator ogrodowy?

Coroczne prace w ogrodzie wymagają poświęcenia ogromu czasu, aby przestrzeń na zewnątrz domu doskonale się prezentowała zarówno przez cały letni sezon, jak i poza nim. Aby jednak prace pielęgnacyjne przynosiły efekty, konieczne jest wyposażenie się w odpowiednie narzędzia, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale także ją przyspieszą. Niewiele osób wie, że do pracy w przydomowym ogródku doskonale sprawdzają się narzędzia kojarzone typowo z rolnictwem. Jednym z nich jest m.in. kultywator ogrodowy. Jakie jest jego zastosowanie i jakie inne narzędzia usprawnią zabiegi w ogrodzie?

Czym jest i jak wygląda kultywator ogrodowy?

Kultywator to urządzenie najczęściej wykorzystywane do pracy na roli. Jego zadaniem jest spulchnianie podłoża w celu przygotowania go pod dalszą uprawę warzyw. Kultywator najczęściej wyposażony jest w sprężynowe, hakowate zęby, które podczas pracy zagłębiają się w podłoże i je „rozszarpują”.

Kultywatory często są mylone z glebogryzarkami, jednak działanie obu urządzeń nieco się różni. Glebogryzarka spalinowa bowiem spulchnia, odchwaszcza i napowietrza podłoże, jednocześnie je wyrównując i pozostawiając gładkim. Kultywator zaś wykonuje te same zadania, jednak pozostawiając podłoże niewyrównane, z widocznymi grudkami. To dlatego glebogryzarka i kultywator często używane są razem, aby zarówno spulchnić podłoże, jak i je wyrównać.

Kiedy używać kultywatora?

Kultywator jest niezwykle cennym narzędziem, które przydaje się na roli i w ogrodzie wręcz przez cały rok. Wiosną kultywator doskonale sprawdzi się przy przygotowaniu podłoża do posadzenia nowych roślin i upraw lub posiania np. trawy. Latem zaś kultywator może posłużyć jako narzędzie do napowietrzania murawy, co pozytywnie wpłynie na wygląd trawnika.

Jesienią kultywator to nieodłączny element zbiorów warzyw z upraw zarówno wokół domu, jak i na polu, a w zimie urządzenie można wykorzystać do rozbijania podłoża i usuwania chwastów. Jak widać, kultywator to narzędzie, które można używać nie tylko sezonowo, ale także o dowolnej porze roku.

Kultywatory ogrodowe i ich zastosowanie

Kultywator ogrodowy przede wszystkim wspomaga uprawę roślin w sadach i ogrodach. Rozluźnienie gleby ułatwia przepływ składników odżywczych do korzeni, co z kolei owocuje lepszym wzrostem upraw. Poza zabiegami na roli kultywator doskonale sprawdza się także w przypadku licznych prac ogrodowych.

Trawnik w zadbanym, dobrym stanie jest doskonałą ozdobą ogrodu, a z wykorzystaniem kultywatora uzyskanie zielonej murawy jest bardzo proste. Z jego pomocą można pozbyć się chwastów i innych roślin zarówno z powierzchni upraw, jak i z trawy. Kultywator doskonale sprawdza się także w zabiegach przed założeniem trawnika. Wówczas narzędzie idealnie oczyszcza i przygotowuje podłoże do posiania świeżej trawy.

Poza oczyszczeniem podłoża, kultywator może zostać wykorzystany także przy nawożeniu roślin. Długie zęby urządzenia umożliwiają dokładne wymieszanie podłoża z nawozami, tym samym ułatwiając roślinom pobieranie cennych składników z nawozu. Ponadto kultywator to doskonałe narzędzie do kruszenia bez większego wysiłku twardej, wyschniętej gleby. Wówczas elementy kultywatora zagłębiają się w podłoże, a przy wychodzeniu ponad powierzchnię ziemi, zbite kawałki gleby się rozrywają.

sadzenie warzyw

Kultywator jako element glebogryzarki spalinowej

Wiele osób zastanawia się, jaki kultywator kupić. Na rynku można bowiem znaleźć urządzenia z napędem spalinowym oraz wyposażone w silnik elektryczny, a także kultywatory ręczne. W przypadku kultywatorów z napędami jest to jednak dość duży jednorazowy wydatek (kultywatory spalinowe i elektryczne kosztują około kilku tysięcy złotych).

Z kolei kultywator ręczny, mimo że jest tańszym rozwiązaniem, zwykle jest dość ciężki, a długa praca z narzędziem może powodować bóle stawów. Ponadto zabiegi kultywatorem ręcznym trwają długo, a ich efektywność zależy od siły włożonej w pracę.

Zarówno kultywator elektryczny i spalinowy, jak i narzędzia ręczne wiążą się z koniecznością kupna osobnego urządzenia. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku posiadania glebogryzarki można rozbudować ją o adaptery spełniające funkcję osobnych i drogich narzędzi.

W ofercie Globstal znajdziesz m.in. kultywator do glebogryzarki, który doskonale współgra z urządzeniami posiadającymi konsolę tylną typu Musstang, Texas, Agroma, Hortmasz, Oleo-mac, Grass i wielu innych. Dzięki dołączeniu adaptera nie musisz kupować dodatkowego kultywatora, aby przygotować podłoże pod uprawę warzyw i innych roślin.

Adaptery do glebogryzarki

W Globstal produkujemy liczne akcesoria do glebogryzarek, które doskonale sprawdzają się zarówno przy pracach polowych, jak i przy zabiegach pielęgnacyjnych w ogrodzie. Wytwarzamy m.in. pługi do orki, pielniki do odchwaszczania podłoża bez uszkadzania korzeni, czy wały strunowe przeznaczone do spulchniania grud na ziemi.

korzeni, czy wały strunowe przeznaczone do spulchniania grud na ziemi. Ponadto w naszej ofercie znajdują się równiarki wyposażone w zęby zbierające i płaskownik wyrównujący, a także walce ogrodowe umożliwiające usunięcie ubytków w glebie i dociśnięcie zbyt rozluźnionego podłoża. Co więcej, produkujemy narzędzia pomocne przy sadzeniu warzyw, takie jak znacznik lub radełko, oraz niezbędne podczas zbiorów wykopywaczki. Możliwość dołączenia każdego z narzędzi do glebogryzarki sprawia, że prace pielęgnacyjne na roli i w ogrodzie stają się zdecydowanie łatwiejsze, szybsze i efektywniejsze. Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty!

Kultywator - niezbędny na roli i w ogrodzie

Kultywator to niezwykle przydatne urządzenie, które wnosi wiele korzyści zarówno w pracy na polu, jak i w przydomowym ogrodzie. Poza pobudzaniem roślin do wzrostu kultywator służy także podczas przygotowywania podłoża do posadzenia warzyw i podczas jesiennych zbiorów. Zakup osobnego sprzętu jest jednak kosztownym wydatkiem, dlatego w przypadku posiadania glebogryzarki warto zaopatrzyć się w akcesoria do sprzętu, które spełnią funkcję wielu narzędzi przydatnych przy pracach pielęgnacyjnych.

Udostępnij:

Nasze akcesoria pasują do glebogryzarek: