Kategorie

Na blogu

Wyszukaj

Kiedy i dlaczego przeprowadza się wertykulację trawnika?

   08/22/2022 09:03:57     Prace w ogrodzie
Kiedy i dlaczego przeprowadza się wertykulację trawnika?

Wertykulacja to niewątpliwie jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika. Polega na pionowym nacinaniu darni przez noże. Dzięki temu, zniszczeniu ulega warstwa filcu, która uniemożliwia swobodny przepływ tlenu, wody i składników odżywczych w głąb gleby. Wertykulacja trawnika przeprowadzona we właściwym terminie zapewni spektakularne efekty. Dlaczego warto przeprowadzić zabieg wertykulacji trawnika? Kiedy najlepiej go wykonać? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym poradniku!

Na czym polega wertykulacja trawnika?

Wertykulacja, nazywana również skaryfikacją, to obowiązkowy zabieg pielęgnacyjny w drodze do pięknego i zdrowego trawnika. Polega na pionowym nacinaniu darni, na głębokość ok. 1,5 cm. Zakrzywione ostrza docierają do głębokich warstw gleby, napowietrzając ją i rozluźniając. Skaryfikacja pomaga pozbyć się z trawnika nadmiaru filcu, czyli splątanych części obumarłych roślin, które tworzą barierę utrudniającą swobodny przepływ powietrza, wody i nawozów w głąb ziemi. Przeprowadzając wertykulację trawy, zapewnimy jej lepsze warunki do wzrostu, dzięki czemu wiosną i latem będziemy mogli cieszyć się gęstą, soczyście zieloną murawą.

Zabieg wertykulacji jest niezbędny zarówno dla młodego (minimum dwuletniego), jak i dojrzałego trawnika. Gruba warstwa filcu nie przepuszcza tlenu i zatrzymuje wodę, co sprzyja rozwojowi niebezpiecznych chorób grzybowych. Nakłuwanie darni ostrymi kolcami sprawia, że do korzeni dociera więcej powietrza. To z kolei gwarantuje trawie szybki i bujny wzrost oraz intensywną barwę.

Dlaczego warto przeprowadzić wertykulację trawnika?

Wiele osób zastanawia się, czy warto wykonać wertykulację trawnika? Odpowiedź na to pytanie jest jedna - oczywiście, że warto. Zabieg ten niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim umożliwia dotarcie powietrza, tlenu oraz ważnych składników odżywczych do gleby. Dzięki temu trawa może intensywnie i równomiernie wzrastać. Zabieg wertykulacji jest zbawienny dla murawy, na której zalega spora warstwa filcu, mech oraz inne zanieczyszczenia. Dobrze jest go regularnie przeprowadzać, ponieważ tylko wtedy nasz trawnik zyska zdrowy, estetyczny wygląd.

Wertykulacja pozwala na dokładne oczyszczenie darni. Trawnik oczyszczony z wszelkich zbędnych roślin, źdźbeł trawy, liści i innych zanieczyszczeń o wiele szybciej się regeneruje i zazielenia. W ten sposób możemy polepszyć wygląd murawy, bez konieczności jej dosiewania.

Kiedy wertykulacja trawnika?

O wertykulacji zapewne słyszał każdy, kto posiada własny kawałek działki. Zabieg ten ma na celu napowietrzenie i rozluźnienie warstwy gleby, co z kolei przyczynia się do poprawy kondycji murawy. W całym tym procesie kluczowe znaczenie ma termin wertykulacji trawnika. Nie możemy wykonać skaryfikacji o dowolnej porze, gdyż może to zniweczyć naszą ciężką pracę, jaką włożyliśmy w swój ogród. Istnieją dwa dogodne terminy, w których można bezpiecznie wertykulować trawnik. Pierwszym jest wiosna. Zabieg skaryfikacji zwykle przeprowadza się w kwietniu, jednak gdy pogoda dopisuje może być to przełom marca/kwietnia. Wertykulacja trawnika jest niezbędna tuż po roztopach, kiedy wygląd murawy pozostawia wiele do życzenia.

Optymalnym czasem na wertykulację jest również jesień. Zabieg najczęściej wykonuje się pod koniec września, gdyż wtedy trawnik ma czas na regenerację przed nadejściem zimy. Dzięki skaryfikacji nie tylko skutecznie usuniemy zalegający filc, ale również zabezpieczymy murawę przed ekstremalnymi zimowymi warunkami. Warto mieć na względzie to, że jesienią napowietrzanie gleby powinno być nieco płytsze niż wiosną.

Czym przeprowadzić wertykulację trawnika?

Do wykonania zabiegu skaryfikacji niezbędny jest odpowiedni sprzęt ogrodniczy. W sprzedaży dostępne są wertykulatory elektryczne i spalinowe. Różnią się od siebie przede wszystkim mocą silnika, głębokością oraz szerokością roboczą. Niekwestionowaną zaletą wertykulatorów elektrycznych jest cicha praca i niedroga eksploatacja. Tego rodzaju urządzenia są także przyjazne dla środowiska, ponieważ nie emitują szkodliwych spalin. Elektryczne wertykulatory rewelacyjnie nadają się do średniej wielkości trawników. Z kolei wertykulatory spalinowe łączą w sobie komfort pracy z bardzo dużą mocą. Działają sprawnie i szybko, przez co są polecane dla działek z dużym areałem.

W wyposażeniu każdego ogrodnika obowiązkowo powinna znaleźć się glebogryzarka. To urządzenie służy nade wszystko do gruntownego spulchniania gleby, ale również znajduje zastosowanie w wielu innych pracach - także w celu pielęgnacji trawnika. Wystarczy tylko dokupić odpowiednie akcesoria do glebogryzarki. Z myślą o skaryfikacji trawnika możemy rozważyć zakup wertykulatora, który możemy zastosować z glebogryzarkami różnych producentówWertykulator do glebogryzarki zdecydowanie ułatwi prace w ogrodzie oraz co najważniejsze - idealnie przygotuje podłoże pod trawnik. Dzięki niemu nie będziemy musieć kupować kolejnego drogiego urządzenia.

Wertykulacja murawy - jak głęboko nacinać darń?

Wertykulacja trawnika jest najważniejszym punktem na liście wiosennych i jesiennych prac ogrodowych. Choć zabieg ten wydaje się być banalnie prosty, musimy pamiętać o zachowaniu kilku zasad. Jedną z nich jest głębokość nacinania darni. Tak, jak zostało wspomniane wcześniej, trawnik zwykle nacina się na głębokość 5-15 mm. Nowoczesne urządzenia umożliwiają cięcie nawet do 20 mm. Dostosowując pracę wertykulatora do naszych potrzeb, należy kierować się przede wszystkim wiekiem trawnika.

Jeśli chodzi o młodą murawę, to skaryfikację najlepiej przeprowadzać na głębokość 5 mm. Podobnie trzeba postąpić, kiedy wykonujemy taki zabieg po raz pierwszy. Przy kolejnych wertykulacjach możemy śmiało zwiększać głębokość - do 10 i 15 mm. Natomiast gdy do czynienia mamy ze starszym trawnikiem, na której zalega zbita warstwa filcu, noże powinny pracować na głębokość 20 mm, gdyż da to najlepsze rezultaty.

Co zrobić po przeprowadzonej wertykulacji?

Wertykulacja to doskonały sposób na regenerację trawnika. Jak postąpić po wykonaniu takiego zabiegu? Przede wszystkim działkę trzeba dokładnie oczyścić z resztek filcu. Należy też wstrzymać z podlewaniem murawy na jeden lub dwa dni, ponieważ wtedy korzenie się goją, a nawadnianie mogłoby zwiększyć ryzyko pojawienia się niebezpiecznych chorób. Dla uzyskania lepszego efektu wizualnego można przyciąć krawędzie trawnika za pomocą specjalnego noża ogrodowego. Bezpośrednio po wertykulacji dobrze przeprowadzić głębokie nakłuwanie gleby, dlatego też kolejnym, ważnym krokiem jest aeracja trawnika. Jeśli chcesz wiedzieć, czym różnią się te dwa zabiegi zapoznaj się z naszym artykułem Wertykulacja a aeracja - czym się różnią?

Podsumowanie

Wertykulacja to ważny zabieg, który sprzyja regeneracji trawnika po zimie oraz zabezpiecza go przed wystąpieniem pierwszych przymrozków. Polega na usunięciu z powierzchni trawnika zalegających obumarłych części roślin, gałązek i innych zanieczyszczeń. Ostre noże wnikają do głębszych warstw gleby, co sprawia, że staje się ona odpowiednio napowietrzona. Umożliwia to swobodny dostęp tlenu, wody, a także innych związków mających kluczowy wpływ na wzrost trawy. Pielęgnacja trawnika powinna odbywać się w dwóch terminach - wiosennym i jesiennym. Prace ogrodowe zdecydowanie ułatwi profesjonalny wertykulator spalinowy bądź elektryczny.

Udostępnij:

Nasze akcesoria pasują do glebogryzarek: