Kategorie

Na blogu

Wyszukaj

Jak dbać o trawnik - 8 cennych wskazówek

   01/05/2023 10:21:30     Porady
Jak dbać o trawnik - 8 cennych wskazówek

Piękny trawnik jest wizytówką każdego domu i ogrodu. Jeżeli jednak chcemy, by nasz zielony dywan prezentował się idealnie, musimy o niego odpowiednio zadbać. Dobrze odżywiona, wypielęgnowana i nawodniona murawa bez wątpienia osiągnie soczyście zielony kolor. Jak dbać o trawnik? Jakie zabiegi pielęgnacyjne stosować i jakich narzędzi używać? Sprawdź koniecznie!

Jak dbać o trawnik? Zacznij od zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt!

Kosiarka - regularne koszenie to jedna z podstawowych czynności w procesie pielęgnacji trawnika. Na rynku znajdziemy wiele narzędzi do koszenia, o różnych parametrach. Najpopularniejszym wyborem są najczęściej kosiarki ręczne, zarówno spalinowe, elektryczne, jak i akumulatorowe. Wiele osób decyduje się na kosiarki z koszem, dzięki czemu praca jest znacznie łatwiejsza i przyjemniejsza. Można też zainwestować w traktorki do koszenia. Ta ostatnia opcja sprawdza się szczególnie wtedy, gdy jesteśmy posiadaczami sporej wielkości ogrodu.

Podkaszarka - podkaszarka pozwoli na idealne wykończenie murawy i pozytywnie wpłynie na końcowy wygląd trawnika. Dzięki niej dotrzemy w trudno dostępne przestrzenie. Sprawdzi się także wszędzie tam, gdzie jest nierówny teren lub rośnie sporo drzew. To idealne dopełnienie dla kosiarek ogrodowych.

koszenie trawy

Glebogryzarka - glebogryzarka spalinowa i odpowiednie akcesoria do pielęgnacji trawnika to idealny wybór dla każdego, kto posiada ogród i własną murawę. Dzięki glebogryzarce wykonamy takie zabiegi jak aeracja, wałowanie czy wertykulacja. Ponadto zastąpi nam ona wiele innych sprzętów, które są potrzebne w ogrodzie.

Co ważne, glebogryzarka jest narzędziem wielofunkcyjnym, dlatego przyda nam się do wielu prac nie tylko przy trawniku. Dzięki osprzętowi takiemu jak pług do odśnieżania, a także pług do orki, kultywator, obsypnik czy kopaczka do warzyw, glebogryzarka staje się sprzętem całorocznym. Jeżeli szukasz niezawodnych glebogryzarek i osprzętu, firma Globstal produkuje akcesoria do glebogryzarek najwyższej jakości.

Zraszacz - murawę możemy podlewać różnego typu zraszaczami. Pamiętajmy jednak, aby strumień wody nie był zbyt intensywny. Posiadacze mniejszych trawników mogą postawić na węża ogrodowego z odpowiednią końcówką. W każdym przypadku ciekawą opcją będzie również system automatycznego podlewania.

Dmuchawa do liści - dmuchawa do liści pozwala w prosty sposób uprzątnąć trawniki szczególnie jesienią i dotrze nawet w miejsca, w których grabie nie znajdą swojego zastosowania.

Jak dbać o trawnik w ogrodzie? Oto 8 cennych wskazówek!

Założenie trawnika to nie wszystko. Jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje trawa w naszym ogrodzie? Podstawą jest koszenie, nawadnianie i nawożenie. Dodatkowo należy usuwać chwasty, stosować aerację i wertykulację oraz uzupełniać ewentualne ubytki.

trawnik

1. Koszenie trawnika - jakie wysokości trawy utrzymywać w ogrodzie?

Koszenie trawy to jedno z podstawowych zadań w każdym ogrodzie. Pamiętajmy, że noże kosiarki muszą być dobrze naostrzone. Trawnik obcinajmy na wysokość około 4 cm. Aby uzyskać taki efekt, koszenie powinniśmy wykonywać średnio raz w tygodniu. Nie warto kosić trawnika zbyt nisko, ponieważ tak ścięte źdźbła są znacznie bardziej narażone na wysychanie i żółknięcie podczas upałów i suszy.

Bardzo ważna jest systematyczność. W czasie jednego koszenia można skrócić trawnik o połowę aktualnej wysokości, dlatego nie należy też dopuszczać to tego, by osiągnął on ponad 10 cm.

Pierwsze koszenie warto wykonać, gdy świeżo posiana trawa osiągnie od 8 do 10 cm. Wówczas skracamy ją do 5-6 cm. Następne koszenia trawnika powinny już przebiegać regularnie co tydzień.

Natomiast przy pierwszym koszeniu trawy na wiosnę (sezonowym) zetnijmy ją na wysokość około 3 cm. Dzięki temu zapewnimy naszej murawie lepsze nasłonecznienie. Ostatnie koszenie trawy z kolei najlepiej wykonać w połowie października (przed ostatnim koszeniem również obniżmy ostrze kosiarki do około 3 cm).

W czasie upałów nie skracajmy trawy poniżej 5 cm, ponieważ dłuższa trawa jest mniej wrażliwa na negatywne skutki wysokich temperatur.

2. Podlewanie trawnika - kiedy podlewać murawę?

Trawnik potrzebuje wody. Intensywność nawadniania powinna być uzależniona od pory roku, temperatury i pogody.

Największych ilości wody trawa potrzebuje w czasie bardzo suchego i gorącego lata. Wówczas często wymagane jest nawet i codzienne podlewanie lub obfite nawadnianie co 2 do 3 dni. Powierzchowne zraszanie w upalne dni nie jest wskazane, ponieważ woda nie ma szans dostać się do głębszych warstw gleby przed wyparowaniem.

Rzadszego podlewania potrzebuje trawnik, który zlokalizowany jest w zacienionym miejscu, chyba że w pobliżu znajduje się system korzeniowy drzew i krzewów. Wtedy należy zwiększyć intensywność nawadniania tego obszaru.

Trawnik najlepiej podlewać późnym wieczorem, po zachodzie słońca lub wczesnym rankiem. Nigdy nie podlewajmy naszego zielonego dywanu w czasie, gdy słońce świeci najmocniej. Nie nawadniajmy go też zbyt często w okresie wegetacyjnym. Późną jesienią oraz na wiosnę trawa powinna dostawać wodę co drugi dzień.

3. Wertykulacja trawnika - dlaczego warto ją stosować?

Pielęgnacja trawnika powinna wiązać się również z jego wertykulacją. Obejmuje ona pozbycie się mchu i filcu oraz pionowe cięcie darni. Wertykulacja pozwala na przewietrzenie sfery krzewienia oraz ułatwia dostanie się nawozom, wodzie i tlenowi w głąb murawy. Ułatwia także pozbywanie się chwastów. Najlepiej wykonywać ją co roku, wczesną wiosną oraz jesienią.

Pamiętajmy jednak, by wertykulację stosować dopiero na trawniku dwuletnim, ponieważ w pierwszym roku nasza murawa jest jeszcze zbyt słabo ukorzeniona. Przeprowadzenie zabiegu wertykulacji będzie znacznie prostsze wówczas, gdy zastosujemy wertykulator do glebogryzarki.

4. Idealne warunki do wzrostu trawnika uzyskamy dzięki aeracji!

Aeracja trawnika (napowietrzanie trawnika) to kolejna ważna czynność. Aeracja polega na rozluźnieniu ziemi poprzez jej nakłuwanie. Dzięki temu pobudzamy trawę do wzrostu i poprawiamy strukturę gleby. Napowietrzanie może być wykonywane na kilka sposobów, jednak najlepiej będzie zastosować aerator do glebogryzarki. Aby uzyskać piękny trawnik, zabieg ten warto przeprowadzić późnym latem lub jesienią i na wiosnę.

Po napowietrzaniu można wykonać piaskowanie. Czynność ta polega na wypełnieniu otworów po aeracji piaskiem, co skutkuje poprawieniem przepuszczalności gleby.

5. Wałowanie trawnika nie tylko przy zakładaniu!

Wałowanie polega na wyrównaniu powierzchni i pobudzeniu procesu krzewienia. Powinno odbywać się przy zakładaniu trawnika (przed założeniem trawnika z rolki i po założeniu lub przed i po wysianiu trawy). Należy wykonywać je wówczas, gdy ziemia jest lekko wilgotna.

Wałowanie warto stosować również na kilkuletnich murawach. Najlepiej wykonywać je wczesną wiosną. Pomoże to zagęścić i wyrównać podłoże.

kobieta wałująca trawnik

6. Uzupełnienie ubytków w trawniku

Letnie i zimowe uszkodzenia trawnika należy uzupełnić. Jak to zrobić? Najpierw trzeba usunąć martwą trawę. Kolejnym krokiem może być dosianie tej samej mieszanki trawy. Jeżeli jednak jest ona w słabej kondycji, postępowanie to może okazać się nieskuteczne. Dobrym rozwiązaniem będzie więc użycie trawy samozagęszczającej. Jej nasiona są bardzo odporne i tworzą zwarty, gęsty trawnik.

7. Prawidłowe nawożenie trawnika - jak wzmocnić trawę?

Dbać o trawnik powinniśmy również stosując prawidłowe nawożenie. Nawóz zapewnia niezbędne składniki odżywcze i umożliwia prawidłowe rozkrzewienie oraz zdrowy wzrost trawy.

Pierwsze nawożenie nowego trawnika najlepiej wykonać wczesną jesienią. Zróbmy to, gdy ziemia jest wilgotna. Do nawożenia przed okresem zimowym stosuje się specjalne nawozy jesienne, które mają dużo fosforu i potasu.

Sezonowe nawożenie należy z kolei rozpocząć wiosną. To pozwoli poprawić kondycję naszego zielonego dywanu i umocni korzenie traw. Nawóz stosowany na wiosnę powinien bazować na azocie. To on stymuluje trawę do rozwoju.

Podczas wyboru nawozu pod uwagę weźmy kondycję trawy, jej gatunek oraz warunki glebowe. Zawsze trzeba zapoznać się z wytycznymi producenta, zawartymi na opakowaniu produktu.

8. Pielęgnacja trawnika - zwalczanie chwastów

Usuwanie chwastów na kilkuletnich trawnikach bywa procesem uciążliwym i wymaga od nas dużo dyscypliny. Chwastów pozbywać powinniśmy się wczesną wiosną i latem. Takie postępowanie uniemożliwia im rozwój systemów korzeniowych w głąb gleby i rozrost po całej powierzchni trawnika.

Bardzo przydatny może okazać się specjalny preparat do walki z chwastami. Natomiast jeżeli w naszym ogrodzie chwasty rozgościły się na dobre, jedynym rozwiązaniem często okazuje się położenie nowej darni.

Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, warto stosować się do zasad profilaktyki. Przy zakładaniu trawnika upewnijmy się, że gleba jest odpowiednio spulchniona i odsłonięta. Usuńmy z niej wszystkie chwasty i młode siewki oraz zadbajmy o regularne nawożenie i nawadnianie ogrodu. Odpowiednia pielęgnacja sprawia, że trawa dobrze się krzewi, a nasiona chwastów nie ulegają rozsiewaniu. Pamiętajmy też, by regularnie kosić trawę. Większość chwastów nie lubi systematycznego przycinania.

Udostępnij:

Nasze akcesoria pasują do glebogryzarek: