Kategorie

Na blogu

Wyszukaj

Walcowanie trawnika - kiedy i jak je wykonać?

   12/27/2022 07:27:33     Prace w ogrodzie
Walcowanie trawnika - kiedy i jak je wykonać?

Każdy, kto chce uzyskać piękny zielony dywan w ogrodzie, musi wiedzieć, że odpowiednia pielęgnacja trawnika jest niezwykle istotną czynnością w całym procesie. Nawożenie, odchwaszczanie i wertykulacja to tylko kilka zabiegów, które pozwolą nam uzyskać piękną murawę. Jednym z elementów pielęgnacji trawnika, jest również jego wałowanie. Na czym polega ta czynność? Kiedy i jak je wykonywać? Sprawdź koniecznie!

Jak poprawnie pielęgnować trawnik?

Jakość i częstotliwość pielęgnacji trawników decyduje o ich walorach estetycznych. Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych murawy zaliczamy m.in. koszenie, nawożenie, nawadnianie i zwalczanie chwastów. Pierwsze koszenie trawnika trzeba wykonać dopiero wtedy, gdy nasz zielony dywan osiągnie około 8 do 10 cm. Wówczas warto też zdecydować się na nawożenie produktami z azotem (nie wolno jednak z nimi przesadzać, ponieważ może to doprowadzić do żółknięcia murawy). Dbajmy także o prawidłową częstotliwość koszenia trawnika. Czynność ta uzależniona powinna być od pory roku.

Kolejnymi istotnymi zadaniami są aeracja i wertykulacja, które umożliwiają trawie harmonijny wzrost. Bardzo ważne jest również wałowanie trawnika.

Na czym polega wałowanie trawy?

Wałowanie trawnika polega na wyrównywaniu jego powierzchni i pobudzaniu procesu krzewienia oraz zagęszczenia. Należy wykonywać je, gdy ziemia jest lekko wilgotna (ale nie bardzo mokra) i plastyczna. Czynność tę trzeba przeprowadzić przed i po wysianiu trawy, jednak nie oznacza to, że na tym powinniśmy poprzestać. Tego rodzaju zabiegi warto stosować regularnie, najlepiej wczesną wiosną. Istotną sprawą w całym procesie jest również odpowiednie dobranie ciężaru wału.

Wałowanie trawnika - kiedy wykonywać wałowanie trawy?

Wałowanie trawnika warto wykonać:

  • Przed wysianiem - pierwsze wałowanie trawnika wykonuje się przed jego zasianiem. Pozwala to na zagęszczenie gleby i wyrównanie powierzchni.
  • Bezpośrednio po wysianiu trawy - walcowanie powinno odbyć się też po wysianiu nasion do podłoża. Wałowanie trawy po siewie usprawni kiełkowanie nasion oraz zabezpieczy je przed ewentualnym wywiewaniem przez wiatr.
  • Podczas zakładania trawnika z rolki - jeżeli zakładamy trawę z rolki, również wałujemy glebę jeszcze przed ułożeniem pasów darni (co pozwala zagęścić podłoże) oraz po ułożeniu trawnika (przyczyni się to do wyrównania murawy, a trawa będzie ściśle przylegać do gleby).
  • Przed pierwszym koszeniem trawy - jeżeli chcesz wykonać pierwsze koszenie trawnika, również zacznij od wałowania. Gleba musi być lekko wilgotna, ale nie przelana, ponieważ zbyt mokra gleba podczas wałowania skutkuje zniszczeniem jej struktury.
  • Na wiosnę tuż po zimie - przy corocznej pielęgnacji użytkowego trawnika, zabieg wałowania warto wykonać tylko raz, najlepiej na wiosnę. To bardzo ważne szczególnie w przypadku, gdy w murawie zauważymy nierówności i uwypuklenia. Wałowanie trawnika pozwala zregenerować go po zimie i zapobiega wysychaniu trawy w późniejszym okresie. Ciężar wału złamie źdźbła, a to pozwoli na ich znacznie lepsze ukorzenienie się.

wałowanie trawnika

Walcowanie trawy - jaki sprzęt będzie nam potrzebny?

Czym wałować trawnik? Aby praca przebiegała szybko i sprawnie, wałowanie ziemi oraz wałowanie trawnika powinno przebiegać z użyciem odpowiedniego sprzętu. W co więc najlepiej się zaopatrzyć? Przede wszystkim w glebogryzarkę spalinową. Glebogryzarka jest urządzeniem, które z powodzeniem wykorzystasz do obróbki gleby i wielu innych prac, które wykonywane są w trakcie uprawy roślin.

Glebogryzarka wraz z odpowiednimi akcesoriami pozwala przekopać podłoże, wyrównać, napowietrzyć czy spulchnić (do napowietrzania trawnika idealnie sprawdzą się aeratory do glebogryzarek).

Kolejnym ważnym sprzętem w naszym ogrodzie powinien być walec ogrodowy, który możemy przyłączyć do glebogryzarki. Do wałowania trawnika wykorzystuje się wał metalowy lub wykonany z tworzywa sztucznego. Zdecydowanie bardziej praktyczne i trwałe są jednak wały metalowe. Dodatkowo maluje się je proszkowo, by jeszcze bardziej wydłużyć ich żywotność.

Świetnym pomysłem będzie więc np. zakup walca od Globstal. Wał ogrodowy od Globstal jest poręczny i bardzo solidny. Został wykonany z wysokiej jakości metalu, co zapewnia mu odporność na uszkodzenia oraz dużą wytrzymałość. Posiada on specjalny otwór do napełniania, dzięki czemu łatwo go obciążyć piaskiem, żwirem lub innym sypkim materiałem. To sprawia z kolei, że bez problemu dopasujemy ciężar wału do wykonywanej pracy.

Co więcej, zarówno wał ogrodowy od Globstal, jak konstrukcja uchwytu pomalowana jest proszkowo, co daje dużą ochronę przed rdzewieniem. Dzięki zastosowaniu uniwersalnego uchwytu produkt ten z powodzeniem dopasujemy do maszyn marek, takich jak Texas, Hortmasz, Husqvarna, Musstang, Agroma i wielu innych. Wystarczy zastosować odpowiedni adapter (konsolę tylną), która umożliwi podłączenie narzędzia.

Wałowanie trawnika za pomocą glebogryzarki wraz z odpowiednimi akcesoriami zastąpi nam więc ciężki i żmudne walcowanie za pomocą walca ręcznego i pozwoli zaoszczędzić sporo czasu!

Jak poprawnie wałować trawnik?

Wałować trawnik powinniśmy przede wszystkim wówczas, gdy jest on wilgotny, jednak nie wtedy, gdy jest na wskroś przesiąknięty wodą, ponieważ możemy spowodować zbijanie się gleby, a to utrudnia wzrost i wegetację roślin oraz doprowadza do późniejszych problemów z napowietrzaniem czy nawadnianiem. Natomiast w przypadku, gdy będziemy walcować zbyt suchą glebę, zabieg ten nie pomoże nam w kontekście ukorzenienia się nowej darni.

Pamiętajmy też, by odpowiednio dostosować wagę walca do danej powierzchni. Jeżeli wał będzie za ciężki, może to doprowadzić do zbyt mocnego zbijania się ziemi. Jego ciężar może też spowodować rozerwanie drani i nierównomierne osiadanie. Najcięższe wały stosuje się jedynie w przypadku powierzchni takich jak boiska sportowe, gdzie murawa jest bardzo intensywnie eksploatowana.

trawnik przed domem

Walcowanie trawnika najlepiej przeprowadzać po zimie, w okresie wiosennym. Wówczas właśnie trawa jest w stanie aktywnego wzrostu. Nie warto natomiast wałować gleby gliniastej, ponieważ ma ona znacznie większą tendencję do zbijania się.

Jakie efekty da nam wałowanie ziemi i trawy?

Walcowanie zapewni nam idealną gładkość powierzchni darni. Wpływa również na prawidłowy wzrost traw oraz ich ukorzenienie się i zagęszcza ziemię, co w konsekwencji skutkuje bujnym, zielonym dywanem w ogrodzie przez niemal cały rok.

Wałowanie zwiększa też szansę na to, że nasz przyszły trawnik szybciej urośnie, wysiewane nasiona trawy łatwiej się przyjmą, a trawniki z rolki o wiele lepiej przylgną do podłoża. Z kolei źdźbła traw będą znacznie mocniejsze. To natomiast sprawi, że trawnik się zagęści.

Musimy jednak pamiętać, że aby uzyskać taki efekt, należy wykonywać wałowanie w odpowiednim czasie, przy sprzyjających ku temu warunkach oraz pod prawidłowym ciężarem.

Podsumowanie

Walcowanie gleby wykonuje się, zanim jeszcze wysiejemy nasiona traw oraz po ich wysianiu. To usprawnia ich kiełkowanie. W przypadku kilkuletniej murawy walcowanie warto przeprowadzać raz w roku najlepiej na wiosnę, przed pierwszym koszeniem, aby wyrównać i zagęścić nasz zielony dywan. Trzeba pamiętać, że nierówna murawa daje o sobie znać podczas pierwszego koszenia.

Bardzo ważne jest też wałowanie przed założeniem trawnika z rolki, ponieważ dzięki temu zagęścimy i wyrównamy podłoże. Z kolei po rozwinięciu rolek trawnika, ciężar wału sprawi, że powierzchnia trawnika stanie się gładka oraz znacznie szybciej dopasuje się do nowego miejsca.

Udostępnij:

Nasze akcesoria pasują do glebogryzarek: