Kategorie

Na blogu

Wyszukaj

Traktorek kosiarka z pługiem - jak przystosować traktor do odśnieżania?

   11/22/2022 09:40:02     Narzędzia , Porady
Traktorek kosiarka z pługiem - jak przystosować traktor do odśnieżania?

Ogrodowy traktorek kosiarka to sprzęt o szerokim zastosowaniu, który posłuży nam w ogrodzie nie tylko latem podczas koszenia trawy, ale również w zimie, do odśnieżania chodników, podjazdów oraz innych dróg i ścieżek. To wygodne rozwiązanie, które pozwoli nam szybko i sprawnie uporać się z zalegających śniegiem bez konieczności spędzania wielu godzin na odśnieżaniu za pomocą łopaty.

Co jednak musimy zrobić, aby odśnieżanie traktorkiem w zimie było możliwie? W jaki osprzęt trzeba się zaopatrzyć i na co zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź koniecznie!

Traktorek ogrodowy do odśnieżania z pługiem

Traktorki ogrodowe zdobywają coraz większą popularność, szczególnie wśród osób, które są posiadaczami działek o dużej powierzchni. Traktorki doskonale sprawdzą się nie tylko do koszenia trawnika, ale również do odśnieżania. Aby spełniały tę drugą funkcję, wystarczy dokupić do nich pług śnieżny.

Dzięki doczepianemu pługowi szybko i wygodnie odśnieżymy chodniki, drogi dojazdowe i podjazdy. Pługi do kosiarek wyposażone są w gumy odporne na ścieranie. To sprawia, że sprzęt nie rysuje kostki brukowej i chodnika podczas prac. Warto wiedzieć też, że pług można ustawić w trzech kierunkach - na lewo, na prawo i na wprost. Mechanizm zapadkowy natomiast pomaga nam podnieść go do traktorka i zawiesić w górze. Z kolei zainstalowane sprężyny pozwalają amortyzować uderzenia.

Szerokość pługów do traktorków najczęściej waha się w granicach 100 cm do 120 cm.

Traktorek ogrodowy - jak przygotować go do odśnieżania?

Dostosowanie sprzętu do trudnych warunków, w których będzie pracował, jest konieczne. Jak więc przygotować traktorek kosiarkę do odśnieżania posesji? 

  • Na koła traktorka możemy nałożyć łańcuchy. Dzięki temu maszyna nie będzie się ślizgała.
  • Jeżeli to konieczne, ściągnijmy dek. Dek koszący trzeba ściągnąć wtedy, gdy na odśnieżanym terenie znajdują się nierówności, krawężniki lub inne elementy stanowiące przeszkodę dla traktorka. Natomiast w przypadku, gdy chcemy odśnieżyć tylko podjazd, zazwyczaj nie musimy demontować deku.
  • Teraz wystarczy tylko zamontować pług do płyty nośnej. Montuje się go przy użyciu bardzo wytrzymałych i solidnych śrub. Warto wybierać osprzęt do kosiarek mający solidną i grubą blachę. To sprawi, że nasz sprzęt bez problemu będzie w stanie pracować w każdych warunkach.

Pługi śnieżne do traktorków ogrodowych - gdzie kupić?

Posiadacze traktorków kosiarek często zastanawiają się, gdzie dokupić dobrej jakości akcesoria, które posłużą im na wiele lat. Wysokiej jakości pługi do traktorków produkuje firma Globstal.

Pługi tej firmy produkowane są w Polsce, a do ich tworzenia używa się tylko najlepszych materiałów, dzięki czemu mają solidną konstrukcję. Gruba blacha, z jakiej został wykonany produkt jest w stanie wytrzymać pracę w naprawdę ciężkich warunkach.

Ponadto produkty do odśnieżania od Globstal posiadają uchwyt, dzięki czemu znacznie łatwiej montuje się je do ramy. Każdy z oferowanych pługów pasuje do wielu traktorków m.in. Husqvarna, Stiga czy AL-KO oraz wyposażony jest w mechanizm zapadkowy umożliwiający wygodne blokowanie, opuszczanie i podnoszenie sprzętu. Pług posiada także odporny na ścieranie, gumowy lemiesz, który zapobiega uszkodzeniom odśnieżanego podłoża.

Co jeszcze warto wiedzieć, wybierając traktorek i pług do odśnieżania? Oto kilka praktycznych porad!

Wybierając traktorek umożliwiający koszenie i dodatkowy osprzęt pozwalający na odśnieżanie sprawdzić trzeba kilka parametrów, które mają duże znaczenie podczas pracy. 

Przed zakupem traktorka warto zwrócić uwagę na rodzaj skrzyni biegów. Możemy spotkać traktorki ze skrzyniami hydrostatycznymi i manualnymi. Ta pierwsza jest bezstopniowa i nie wymaga obsługi. Musimy tylko zdecydować czy chcemy jechać w tył, czy w przód. W drugiej natomiast trzeba zmieniać biegi z użyciem sprzęgła.

Ważna jest też pojemność i moc, jaką ma silnik. Traktorek z pługiem potrzebuje do odśnieżania nieco mocniejszego silnika niż do koszenia trawnika. Przed zakupem sprawdźmy też poziom emitowanego hałasu oraz wibracji na siedzisku i kierownicy.

Z kolei decydując się na dokupienie pługu, zwróćmy uwagę na to, czy jest on wykonany z grubej blachy. Jeżeli chcemy odśnieżyć większy obszar, ustawmy pług tak, aby śnieg kierowany był na boki, a dopiero na końcu na prosto. Zadbajmy także o odpowiednią wysokość podczas ustawiania. To sprawi, że sprzęt nie chwyci wraz ze śniegiem ziemi czy piasku.

Usuwajmy śnieg jak najdalej od drogi, to znacznie ułatwi kolejne odśnieżanie. Nie należy też na siłę przesuwać śniegu. Lepiej będzie podejść do odśnieżania kilka razy. Pamiętajmy również o bezpieczeństwie i nigdy nie odśnieżajmy po zmroku bez włączonych świateł.

Podsumowanie

Pług do traktorka znacząco ułatwia pracę. Dzięki niemu możemy szybko wykonać odśnieżanie zarówno dużych działek, jak i małych posesji zimą bez większego wysiłku.

Pamiętajmy jednak, by decydować się na zakup produktów tylko od sprawdzonych dostawców. Najlepszym wyborem są pługi od Globstal. Wykonano je z materiałów wysokiej jakości, dlatego będą trwałe i niezawodne przez wiele lat!

Udostępnij:

Nasze akcesoria pasują do glebogryzarek: