Kategorie

Na blogu

Wyszukaj

Jaką glebogryzarkę spalinową kupić? Najważniejsze informacje

   10/13/2022 08:55:21     Narzędzia
Jaką glebogryzarkę spalinową kupić? Najważniejsze informacje

Jesień to czas wytężonych prac w ogrodzie, który wymaga przygotowania go do nadchodzącej zimy. Jednak nie wszystkie prace musisz wykonywać ręcznie. W wielu z nich pomoże Ci glebogryzarka spalinowa, która nie tylko spulchni glebę po zakończonych zbiorach warzyw, ale również pomoże, chociażby w napowietrzaniu trawnika. Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim kupisz glebogryzarkę ogrodową!

Czym jest i jak działa glebogryzarka?

Glebogryzarka ogrodowa jest to urządzenie, które służy w głównej mierze do rozdrabniania i spulchniania gleby. Dzięki zastosowaniu napędu i ruchomych ostrzy, zastępuje siłę ludzkich mięśni i jest znacznie wydajniejsze niż zwykły szpadel czy motyka. Wykorzystanie glebogryzarki sprawia, że proces przygotowywania gleby pod wysiew lub oczyszczania jej z resztek roślin, staje się o wiele mniej pracochłonny.

Spulchnianie gleby to nie jedyna funkcja glebogryzarki. Z jej pomocą możemy napowietrzyć zbitą ziemię, wymieszać ją z piaskiem, kompostem czy nawozem, a także dokładnie rozdrobnić i przy tym zniszczyć rosnące chwasty. Niektóre urządzenia mają również funkcję zmiany ostrzy na inne, umożliwiające przykładowo wertykulację i aerację trawnika. Tak duża ilość zastosowań jednego urządzenia czyni z glebogryzarki najbardziej uniwersalne narzędzie ogrodowe.

Proces działania glebogryzarki opiera się o napędzanie silnikiem obrotowego wału, na którym zamontowane są noże robocze. Te ze sporą prędkością i mocą dosłownie „wgryzają” się w glebę, skutecznie ją przekopując, nawet na głębokości kilkunastu centymetrów.

Rodzaje glebogryzarek

Budowa i zasada działania większości glebogryzarek jest taka sama, natomiast różnią się one od siebie przede wszystkim mocą, wielkością i sposobem napędzania. Najczęściej spotkamy:

Glebogryzarki spalinowe

Ten typ glebogryzarek napędzany jest silnikiem spalinowym o dużej mocy. Idealnie nadaje się do spulchniania gleby w ogrodach o średnich i dużych powierzchniach. Glebogryzarki spalinowe doskonale radzą sobie z twardą, zbitą ziemią i mają sporą głębokość roboczą.

Glebogryzarki elektryczne

Elektryczna glebogryzarka nie jest tak wydajna, jak modele spalinowe i wymaga dostępu do energii elektrycznej. Stąd też nadaje się jedynie do mniejszych ogrodów, a jej zasięg ograniczony jest długością przewodu. Charakteryzuje ją także cichsza praca, mniejsza waga urządzenia czy niższe ceny, w porównaniu do glebogryzarek spalinowych.

glebogryzarka

Jaką glebogryzarkę kupić? Glebogryzarka spalinowa vs elektryczna

Dla osób, które chcą jedynie kilka razy w roku spulchnić niewielkie grządki, w zupełności wystarczy glebogryzarka elektryczna. Jeśli jednak potrzebujemy sprzętu, który będzie bardziej wydajny i pozwoli na efektywną pracę w większych ogrodach, stanowczo powinniśmy zastanowić się nad glebogryzarką spalinową.

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń typu spalinowego, które charakteryzują się różnymi parametrami technicznymi (takimi jak moc silnika, szerokość i głębokość robocza itp.). Poniżej znajdziesz najważniejsze aspekty, które koniecznie powinieneś sprawdzić przed zakupem spalinowej glebogryzarki.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem glebogryzarki?

Przed zakupem glebogryzarki spalinowej musimy sprawdzić jej parametry techniczne. Ważne są:

Szerokość robocza

Szerokość roboczą glebogryzarki producenci najczęściej podają w centymetrach. Parametr ten określa, na jakiej rozpiętości glebogryzarka jest w stanie spulchnić glebę za jednym razem.

Dobór glebogryzarki o konkretnej szerokości roboczej najczęściej jest zależny od wielkości ogrodu. Im większą powierzchnię chcemy spulchnić, tym większą szerokość roboczą powinniśmy wybrać.

Glebogryzarki o dużej szerokości roboczej (powyżej 45 cm) są cięższe, nie jest to więc praktyczna opcja, jeśli w grę wchodzi jedynie niewielka grządka. Natomiast zbyt mała szerokość robocza przełoży się na niską efektywność pracy przy spulchnianiu dużej powierzchni.

Głębokość robocza

Kolejny ważny aspekt to maksymalna głębokość pracy glebogryzarki. Mniejsze urządzenia zazwyczaj pracują na głębokości roboczej nieprzekraczającej 15 cm, stąd też, jeśli zależy nam na dokładnym i głębokim przekopaniu gleby, powinniśmy wziąć pod uwagę jedynie modele, których głębokość spulchniania przekracza 20 cm.

W przypadku glebogryzarek spalinowych w wielu modelach mamy możliwość regulacji głębokości, co jest sporym udogodnieniem i pozwala dobrać optymalny zasięg orki.

Moc silnika

Sporą wagę powinniśmy przywiązywać do doboru mocy silnika spalinowego glebogryzarki. Zbyt słabe urządzenia mogą nie poradzić sobie w trudnych warunkach, kiedy gleba jest mocno zbita i twarda. W takim przypadku przyda się mocny silnik.

Maksymalna moc silnika ma również ogromny wpływ na wydajność urządzenia, gdyż wzrasta jego prędkość obrotowa. Do pracy na większych powierzchniach znacznie lepiej sprawdzą się urządzenia o dużej mocy silnika, powyżej 5 KM. Natomiast do mniejszych ogrodów powinno wystarczyć ok. 4 KM.

Możliwość wymiany ostrzy i montażu dodatkowych akcesoriów

Dobrze, jeśli dany sprzęt ma możliwość zmiany ostrzy na inne bądź montażu akcesoriów do glebogryzarki. Dzięki temu glebogryzarka gwarantuje możliwość szerszego wykorzystania. Akcesoria produkowane przez Globstal mogą być zastosowane w większości dostępnych na rynku sprzętów, dzięki specjalnym adapterom do glebogryzarek. Wszystko to sprawia, że urządzenie możemy wykorzystać na przykład do:

mężczyzna korzystający z glebogryzarki spalinowej podczas prac w ogrodzie

Wygoda użytkowania i bezpieczeństwo

Nie bez znaczenia jest komfort użytkowania danego modelu glebogryzarki, zwłaszcza jeśli jego waga przekracza kilkanaście kilogramów. Najlepiej sprawdzić, czy da się nią łatwo manewrować. Z pewnością pomoże przy tym obecność napędu czy bieg wsteczny.

Tutaj możemy zaobserwować wyższość glebogryzarki spalinowej nad elektryczną: podczas pracy nie musimy stale uważać na kabel elektryczny.

Warto sprawdzić również, czy dana glebogryzarka spalinowa posiada atesty świadczące o jej bezpieczeństwie podczas użytkowania. Nie bez znaczenia są takie aspekty jak: odpowiednio zabezpieczony zbiornik paliwa, solidna obudowa, podwójny pasek zębaty czy czujnik poziomu oleju.

Glebogryzarka jest urządzeniem stwarzającym ryzyko urazów podczas stosowania, dlatego tak ważne jest, aby producent przestrzegał wszelkich wymogów bezpieczeństwa.

Producent glebogryzarki

Ostatnią rzeczą, która ma wpływ na jakość i zadowolenie z pracy glebogryzarką spalinową, jest jej producent. Jak wiadomo, markowy sprzęt zazwyczaj jest godny zaufania, a do tego zyskujemy kilkuletni okres gwarancji.

Dobrymi opiniami klientów cieszą się spalinowe glebogryzarki, które znajdziesz w ofercie sklepu Ogród-Pro:

Jaką glebogryzarkę spalinową wybrać? Podsumowanie

Glebogryzarka spalinowa to urządzenie, które znacząco ułatwia liczne prace w przydomowych ogródkach. Idealny rodzaj glebogryzarki to taki, który:

  • umożliwia nie tylko spulchnianie ziemi, ale także inne czynności (aeracja, odśnieżanie, itp.),
  • wyposażony jest w wydajny silnik, który zapewnia optymalną moc urządzenia dostosowaną do naszych potrzeb,
  • sprawia, że nawet długa praca nie jest wyczerpująca i pozwala na łatwe manewrowanie,
  • jest bezpieczny w użytkowaniu.

Dzięki glebogryzarce spalinowej Twój ogród będzie zawsze gotowy na nadchodzący sezon!

Udostępnij:

Nasze akcesoria pasują do glebogryzarek: