Archiwum

Kategorie

Na blogu

Wyszukaj

Wał strunowy - jak działa i kiedy jest przydatny?

   11/08/2022 09:53:12     Narzędzia
Wał strunowy - jak działa i kiedy jest przydatny?

Wał strunowy to sprzęt wykorzystywany do obróbki gleby. Jego głównym zadaniem jest wyrównywanie, spulchnianie, kruszenie i mieszanie darni. Wały mogą pracować jako samodzielne jednostki bądź w połączeniu z innymi narzędziami. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje wałów strunowych, które różnią się od siebie szerokością oraz głębokością roboczą. Umożliwia to dopasowanie sprzętu do ciągnika rolniczego. Jak działa wał strunowy i kiedy jest potrzebny? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym poradniku!

Jak zbudowany jest wał strunowy?

Wał strunowy, inaczej nazywany prętowym, zbudowany jest z rzędu metalowych pierścieni, na których umieszczone są grubościenne pręty płaskie (tzw. płaskowniki). Montuje się je prostopadle lub ukośnie względem kierunku jazdy. Płaskowniki przybierają rozmaite kształty. Niektóre są gładkie, inne zakończone ostrymi zębami. Najczęściej jednak w wałach strunowych spotyka się pręty ząbkowane.

Wyróżnia się wały strunowe jednorzędowe oraz wielorzędowe. Warto nadmienić, iż istnieje także możliwość zespolenia dwóch wałów jednorzędowych w jeden, co znacznie przyspiesza pracę. Tak, jak zostało wspomniane na wstępie, maszyny mogą pracować samodzielnie lub z innymi maszynami głównymi np. kultywatorem, czy glebogryzarką.

Wał strunowy - jak działa?

Wśród maszyn rolniczych do uprawy gleby szczególną popularnością cieszą się wały strunowe. Nic dziwnego - sprzęty te mają wiele zalet. Doskonale radzą sobie z kruszeniem zbitej, ciężkiej ziemi. Ponadto znacznie usprawniają pracę - już po jednym przejeździe otrzymujemy grunt przygotowany do siewu lub sadzenia. Wały strunowe konstrukcją przypominają wały rurowe. Przystosowane są do pracy w bardzo ciężkich warunkach. Szczególnie dobrze sprawdzą się na glebach gliniastych i kamienisto-piaszczystych.

Wał strunowy ze względu na swoją budowę powoduje ugniatanie darni. Natomiast listwy zębate odpowiadają za rozdrabnianie i rozbijanie gruzełków. Po przejechaniu wałem podłoże staje się odpowiednio napowietrzone, a także o wiele bardziej przepuszczalne. Stwarza to idealne warunki pod uprawę. To, co odróżnia od siebie poszczególne rodzaje wałów to szerokość robocza oraz głębokość robocza. Warto zwrócić uwagę na te parametry, gdyż wtedy będziemy w stanie dobrać odpowiedni dla siebie sprzęt.

Kiedy przydatny jest wał strunowy?

Wał strunowy najczęściej wykorzystywany jest w celu zagęszczania ziemi. Zabieg wałowania zapobiega przedostawaniu się wody do najgłębszych warstw gleby, dzięki czemu rośliny mogą bez problemu czerpać najcenniejsze składniki odżywcze, niezbędne do ich prawidłowego wzrostu. Ponadto delikatnie ubite podłoże jest znacznie stabilniejsze dla sadzonek - nawet najsilniejsze porywy wiatru nie są w stanie wyrządzić im najmniejszej krzywdy. Nie sposób pominąć także aspektów wizualnych - wierzchnia warstwa gleby jest idealnie wyrównana i wygładzona.

Wał strunowy przydaje się także w trakcie przedsiewnego przygotowania gleby po orce. Korzystanie z tego typu sprzętu ogranicza ilość przejazdów po roli, co jest niewątpliwie bardzo korzystne dla roślin. Zapobiega to powstawaniu tak zwanej podeszwy płużnej. Wał prętowy rewelacyjnie spisuje się podczas punktowego siewu nasion, takich jak buk, modrzew, sosna, świerk i wielu innych.

Warto nadmienić, iż oprócz dużych maszyn przeznaczonych na duże uprawy istnieją także akcesoria do użytku w przydomowych ogrodach czy na działkach. Niezastąpiony w pracach w ogrodzie jest wał strunowy do glebogryzarki spalinowej Globstal. Sprzęt ten charakteryzuje się wysoką jakością wykonania. Umożliwia profesjonalne przygotowanie roli pod uprawę. Zastosowanie wału strunowego Globstal sprawia, że ziemia staje się odpowiednio napowietrzona i bardziej wilgotna. Decydując się na zakup takiego narzędzia, zyskujemy gwarancję dobrze zainwestowanych pieniędzy.

Podsumowanie

Nie od dziś wiadomo, że odpowiednie maszyny rolnicze ułatwiają przygotowanie gleby pod uprawę. Jedną z takich maszyn jest wał strunowy. Sprzęt ten zbudowany jest z kilku metalowych okręgów, na których umieszczone są płaskowniki. Nadaje się zarówno do samodzielnej pracy, jak i współpracy z innymi narzędziami, typu kultywator czy glebogryzarka. W sprzedaży dostępny jest wał strunowy pojedynczy, jak również wielorzędowy. Modele odróżnia szerokość i głębokość robocza.

Udostępnij:

Nasze akcesoria pasują do glebogryzarek: