Kategorie

Na blogu

Wyszukaj

6 narzędzi i sprzętów, które ułatwią Ci zakładanie ogrodu

   01/14/2022 14:28:20     Narzędzia
6 narzędzi i sprzętów, które ułatwią Ci zakładanie ogrodu

Samodzielna uprawa warzyw, owoców i ziół w przydomowym ogrodzie z roku na rok staje się coraz popularniejsza. Nawet niewielki skrawek działki wystarczy, by wyhodować obfite i pyszne plony. Decydując się na taki krok, świadomie rezygnujemy z chemicznych oprysków oraz nadmiaru sztucznych nawozów, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Ekologiczne warzywa i owoce dojrzewające w naszym ogrodzie zawierają wiele wartościowych składników odżywczych, a ich smak jest nieporównywalny z produktami dostępnymi w supermarketach. Planując założenie własnego warzywniaka, warto wyposażyć się w wysokiej jakości narzędzia i sprzęty, które ułatwią zakładanie ogrodu. Jak założyć ogród? Jakie narzędzia i sprzęty będą potrzebne? Na te pytania odpowiemy w poniższym poradniku!

Jak założyć ogród krok po kroku?

Projektowanie ogrodu spełniającego oczekiwania wszystkich członków rodziny to nie lada wyzwanie.  Ta ważna czynność nie tylko umożliwia dokładne zaplanowanie harmonogramu prac, ale i wydatków związanych z zakupem nasion, a także niezbędnych sprzętów oraz narzędzi. Na etapie zakładania ogrodu powinniśmy dokładnie przemyśleć, gdzie będzie mieścił się nasz warzywniak. Najlepiej wybrać lokalizację z dala od ruchliwej ulicy, na której jak wiemy, jest największe stężenie zanieczyszczeń. Ważne, by obok ogródka nie znajdowały się żadne drzewa i krzewy, które mogłyby go zacieniać, a tym samym utrudniać prawidłowy wzrost roślin. Dodatkowo warzywa i owoce rosnące w pełnym słońcu mają lepszy smak, zawierają więcej witamin, a także szybciej dojrzewają.

Projekt ogrodu obejmuje też rozmieszczenie roślin. Rośliny jednoroczne i niskie rośliny sadzi się z przodu, średnie w środku, a najwyższe z tyłu. Atrakcyjnym tłem dla warzywniaka mogą być rośliny ozdobne, tj. floksy, ostróżki, szałwie czy liliowce. W ten sposób możemy też skomponować rabaty kwiatowe. Ogród warzywny powinien znajdować się w miejscu, do którego bez problemu możemy doprowadzić wodę. Większość warzyw i owoców wymaga regularnego podlewania.

6 narzędzi i sprzętów, które ułatwią zakładanie ogrodu

Walec ogrodowy

Zakładanie ogrodu należy rozpocząć od wyznaczenia terenu pod warzywniak. Podłoże powinno być jak najbardziej równe. Jeśli znajdują się jakiekolwiek zagłębienia, w których mogłaby się gromadzić woda z opadów, należy je wyeliminować. Warzyw i owoców nie powinno sadzić się na pochyłych powierzchniach, gdyż w takiej sytuacji rośliny mają utrudniony pobór wody. W kształtowaniu gleby nieocenioną pomocą jest walec ogrodowy. Może być dociążony żwirem, piaskiem bądź innym materiałem sypkim. Odpowiednia waga sprawia, że walec efektownie ubija i wyrównuje podłoże, a jednocześnie jest bardzo wygodny w użytkowaniu. Po dokładnym wymodelowaniu terenu przychodzi czas na układanie nawierzchni, a więc wytyczenie ścieżek i dróżek, łączących ze sobą wszystkie strefy ogrodu.

Glebogryzarka spalinowa

Przed sadzeniem roślin w ogrodzie glebę trzeba odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności należy dokładnie oczyścić podłoże. Usuwamy liście, gałęzie, kamienie i pozostałości po poprzednich roślinach. Następnym krokiem jest spulchnienie i napowietrzenie gleby. Do tego celu przyda nam się sprzęt, taki jak glebogryzarka spalinowa. To narzędzie rolnicze wyposażone jest w hakowate lub łukowate noże, osadzone na obrotowym wale, które wnikają wgłąb gleby. Glebogryzarka spalinowa świetnie rozdrabnia i nasyca powietrzem zbitą ziemię. Rośliny mają lepsze warunki do wzrostu, co niewątpliwie wpływa na jakość plonów. Korzystając z glebogryzarki, nie będziemy musieli przekopywać ogródka przy użyciu szpadla. Prace ziemne wykonamy szybko i sprawnie, bez użycia dużych nakładów siły. Warto nadmienić, że glebogryzarka spalinowa przyda się nie tylko do spulchniania podłoża, ale i podczas usuwania chwastów czy rozprowadzania nawozów.

Kultywator

Kultywator to sprzęt, który znajduje swoje zastosowanie w ogrodnictwie i rolnictwie. Działa na podobnej zasadzie, co glebogryzarka, przy czym części kultywatora wnikające w głąb ziemi pozostają nieruchome. Głównym zadaniem tego urządzenia jest spulchnianie oraz napowietrzanie wierzchniej warstwy gleby na głębokość od kilku do kilkudziesięciu centymetrów. Warto dodać, że sprężynowe zęby, z których zbudowany jest kultywator do glebogryzarki, mają regulowany rozstaw, co znacznie ułatwia prace ogrodowe. Zakup kultywatora ogrodowego to bardzo opłacalna inwestycja. Dzięki niemu będziemy mogli odpowiednio przygotować glebę pod zasiew. Sprzęt ten równie dobrze można wykorzystać do napowietrzania trawnika oraz wyrywania chwastów przed zimą. Warto wiedzieć, że za pomocą kultywatora można także wykopać ziemniaki. Dużą zaletą jest fakt, że urządzenie to poradzi sobie nawet z bardzo ubitą ziemią.

Radełko

Kolejnym sprzętem, niezbędnym przy zakładaniu przydomowego ogrodu jest radełko, nazywane inaczej pielnikiem. Radełko główne zastosowanie znajduje przy obsypywaniu warzyw, a w szczególności ziemniaków. Produkt jest regulowany w pionie i poziomie, co pozwala dopasować sprzęt do indywidualnych potrzeb, a jednocześnie wpływa na komfort pracy. Wysokiej jakości radełka wykonywane są z najlepszych materiałów (najczęściej stali) i zabezpieczane przed korozją. Wszystko to sprawia, że jest to inwestycja na długie lata. Radełko z powodzeniem może być wykorzystywane do innych prac pielęgnacyjnych w ogrodzie, np. przy zabiegach odchwaszczania lub do spulchniania gleby w międzyrzędziach. Decydując się na jego zakup, znacznie ułatwimy sobie pracę zarówno w przydomowym warzywniaku, jak i w gospodarstwie.

Znacznik do grządek

Aranżacja ogrodu powinna być dogłębnie przemyślana. Aby nasz warzywniak prezentował się atrakcyjnie, warto wyposażyć się w znacznik do grządek, za pomocą którego precyzyjnie wyznaczymy miejsca pod uprawę roślin, w jednakowych odległościach. Wysokiej klasy sprzęt posiada regulowaną szerokość pracy (zazwyczaj do 100 cm), co pozwala dopasować rozstaw do swoich potrzeb. Nie da się ukryć, iż taki znacznik zdecydowanie usprawnia pracę zarówno podczas sadzenia roślin, jak i wysiewu. Znacznik do grządek pozwoli idealnie zaplanować ogród wiejski. Narzędzie to wprawdzie nie jest niezbędne, ale zwiększy walory dekoracyjne naszego ogrodu!

Wykopywaczka do warzyw

Gdy wielkimi krokami zbliża się jesień ogrodnicy, muszą pomyśleć o zbiorach warzyw i owoców. Do tego celu niezbędna będzie solidna wykopywaczka do warzyw. Narzędzie to, jak sama nazwa wskazuje, służy do mechanicznego wykopywania bulw ziemniaków oraz innych plonów zakorzenionych w ziemi.

Podsumowanie

Założenie przydomowego ogrodu niesie za sobą wiele korzyści. Nasz skrawek ziemi możemy zagospodarować wedle uznania, a gdy nadejdzie pora - cieszyć się smakiem pysznych warzyw i owoców, obfitujących w wartościowe składniki odżywcze. Zarówno warzywniak, jak i przydomowy sad ozdobią nasz dom oraz podkreślą jego styl, a unosząca się woń kwitnących roślin umili czas spędzony na świeżym powietrzu. Nawet mały ogród może stać się naszą oazą spokoju. Do założenia ogrodu potrzebujemy kilku niezbędnych narzędzi i sprzętów. Do kształtowania terenu przyda się walec. Glebogryzarka spalinowa i kultywator pomogą w spulchnianiu i napowietrzaniu ziemi. Radełko będzie pomocne przy obsypywaniu i odchwaszczaniu roślin. Znacznik do grządek pomoże precyzyjnie wyznaczyć miejsca pod nasadzenia. Z kolei wykopywaczka przyda się przy jesiennych zbiorach.

Udostępnij:

Nasze akcesoria pasują do glebogryzarek: