Kategorie

Na blogu

Wyszukaj

Wiosenne prace w ogrodzie - o czym pamiętać?

   02/24/2022 08:54:42     Prace w ogrodzie
Wiosenne prace w ogrodzie - o czym pamiętać?

Najwięcej prac do wykonania w ogrodzie czeka na nas wiosną. To właśnie ta pora roku jest najbardziej "intensywna", jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę rzeczy do zrobienia. Wysiewanie nasion, sadzenie roślin i o wiele więcej... Odpowiednio wykonane prace zaowocują m.in. plonowaniem i wzrostem roślin w dalszej części sezonu. Jakie konkretnie wiosenne prace w ogrodzie należy wykonać? O czym nie można zapomnieć?

Wiosenne prace w ogrodzie - marzec

Wczesną wiosną powinniśmy zadbać o porządek, o wygrabienie i oczyszczenie trawy, o nawożenie, napowietrzanie, wertykulację trawnika, dosiew trawy w tych miejscach, które uległy przerzedzeniu. Wczesna wiosna to czas na nawożenie roślin czy trawnika, oraz na wysiew nasion kwiatów i warzyw.

Porządkowanie ogrodu

Pierwszą rzeczą, którą trzeba się zająć zaraz, gdy zima się skończy, jest zrobienie porządku - z suchymi liśćmi, patykami i resztkami roślin zalegającymi m.in. na trawniku. Bez tego, korzenie trawy nie pozbierają wystarczającej ilości wody. Sporej wielkości grabie oraz dmuchawy do liści z pewnością ułatwią sprzątanie ogrodu. Grabienie trawnika należy wykonywać tak, by nie doprowadzić do oderwania darni od gleby. Warto pamiętać także o zasypaniu i wyrównaniu kłopotliwych kretowisk, które mogą pojawić się niespodziewanie w różnych miejscach.

Zdjęcie zimowych osłon

Gdy po mrozie nie ma już śladu, nadchodzi czas na zdjęcie okryć, w których zimowały rośliny. Przełom marca i kwietnia będzie najlepszym momentem na tego typu działania. Rośliny nie są wówczas wystawiane na przymrozki ani, wręcz przeciwnie, na działanie promieni słonecznych. To bardzo ważne, by obserwować prognozy pogody!

Przygotowanie rozsady

Marzec to miesiąc idealny na przygotowanie rozsad warzyw. Wśród rzeczy, które warto wysiać, znajdują się pomidory, pory, dynie, papryki, kalafiory, bakłażany, karczochy, kalarepy oraz brokuły. Z kolei groszek, bób, cebula, marchew, rzodkiew czy szpinak mogą być bez problemu wysiane do gruntu. Nie trzeba jednak na tym poprzestawać, jeśli jest się ogrodowym "pasjonatem". Ktoś, kto naprawdę lubi spędzać czas w ogrodzie, może postawić na dodatkowe wysiewanie nasion roślin jednorocznych. Cynia, werbena, smagliczka - dlaczego nie?

Cięcie krzewów ozdobnych, przycinanie drzew

Już początkiem wiosny należy skupić się na przycięciu drzewek i krzewów ozdobnych. Hortensje bukietowe, budleje, powojniki, tawuły, róże, żywopłoty - wszystkie krzewy ozdobne kwitną na przełomie wiosny i lata, a także latem. Do przycinania drzew i wymienionych krzewów sprawdzą się sekatory do gałęzi. Jeżeli natomiast chodzi o SADZENIE krzewów owocowych - to dobry moment na sadzenie malin i jeżyn.

Nawożenie roślin i trawnika

Wiele roślin potrzebuje zasilenia odpowiednimi nawozami, najlepiej gdy tylko wiosna się rozpocznie. Dzięki nawozom, wszystko będzie rosło znacznie szybciej. Skorzystać można z obornika, kompostu lub nawozów mineralnych - granulowanych lub w proszku. Istnieją gotowe nawozy wieloskładnikowe, przeznaczone dla konkretnych grup roślin. Nawóz należy rozsypać wokół drzewa lub krzewu. Drugim rozwiązaniem jest wymieszanie nawozu z wierzchnią warstwą gleby. Trzecim - po prostu podlanie wybranych roślin rozcieńczonymi płynnymi nawozami.

Nie zapominajmy o trawniku! Bez nawozów, uzyskanie intensywnie zielonej darni nie będzie możliwe. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się nawóz mineralny. W równomiernym rozprowadzeniu nawozu pomóc może siewnik. Pamiętajmy, że najlepszymi nawozami będą te z dużymi dawkami azotu, które pobudzą wzrost roślin. Z kolei byliny możemy zasilić kompostem lub obornikiem.

Wszystkie intensywnie kwitnące rośliny potrzebują uzupełnienia substancji odżywczych - szczególnie te uprawiane w pojemnikach. Specjalny nawóz mineralny może być wykorzystywany przy każdym podlewaniu tego typu roślin - np. petunii i pelargonii. Pamiętajmy też o nawożeniu mocno przyrastających iglaków, które potrzebują siły do walki ze szkodnikami i chorobami, a także... z brązowieniem igieł. Jakiejkolwiek rośliny byśmy nie posadzili, powinniśmy wstrzymać się z nawożeniem przez pierwsze 3-4 tygodnie - to pozwoli roślinom dobrze się ukorzenić.

Wysiew nasion warzyw i kwiatów ozdobnych

Kiedy powinniśmy wysiewać do gruntu, szklarni lub inspektu pierwsze nasiona? Właśnie tak, w marcu! Nikt nie powinien mieć wątpliwości, czy warto to robić - dzięki wysiewaniu zyskujemy oryginalne smaki, a nasz ogród jest wypełniony kolorami i pięknie się prezentuje.

Zanim jednak zaczniemy, zadbajmy o odpowiednie uzdatnienie ziemi. Jeśli jeszcze jesienią przekopiemy ziemię, to grunt do nasadzeń będzie gotowy na wiosnę. W marcu musimy konkretne miejsca oczyścić z chwastów, przekopać i spulchnić. Dzięki temu możemy rozpocząć wysiewanie nasiona warzyw i ozdobnych kwiatów - do rozsadników i doniczek.

Można skorzystać z pługu, który odwraca, kruszy i rozdrabnia uprawianą warstwę gleby. Pod koniec miesiąca, w swoim idealnie przygotowanym ogrodzie, sadzić można nagietki, chabry i mak polny. Nie zapomnijmy przeflancować siewki kwiatów dwuletnich (bratki, dzwonki, stokrotki, niezapominajki).

koniec marca

Wiosenne prace w ogrodzie - kwiecień

Kwiecień to miesiąc, w którym w dalszym ciągu porządkujemy, usuwamy pojawiające się rozłogi oraz zeschnięte liście, nawozimy, sadzimy (to najlepszy czas na sadzenie iglaków, traw ozdobnych, roślin zimozielonych, frezji, begonii), wysiewamy, przycinamy (winorośle, jabłonie, śliwy, grusze). Co jeszcze robimy?

Aeracja trawnika

Każdy chce, by jego trawnik był zdrowy i zielony. Dzięki kilku zabiegom pielęgnacyjnym, osiągnięcie tego celu będzie proste! Pierwszym jest wertykulacja - pomoże ona usunąć z trawnika suche i martwe źdźbła. Kolejnym zadaniem do wykonania dla każdego pasjonata ogrodów jest aeracja. Dzięki niej, możliwe jest napowietrzenie trawnika. Dodatkowo sprawia ona, że system korzeniowy ma dostęp do tlenu. Efekt? Większe rozkrzewianie oraz rozrost darni!

W napowietrzaniu trawnika skutecznie pomagają glebogryzarki. Czasem wystarczy sam aerator do glebogryzarki zakończony kolcami. W przypadku trawników, na znaczeniu zyskuje także dosiewanie trawy tam, gdzie niegdyś uległa zniszczeniu.

Sadzenie

Jeżeli planujemy wysadzenie drzew i/lub krzewów owocowych, należy zrobić to najpóźniej w drugiej połowie kwietnia. Możemy też rozpocząć sadzenie bylin kwitnących latem, a także sadzenie iglaków. Co więcej, możemy posadzić rozsadę cebuli, wczesnej kalarepy, pora i sałaty do gruntu. Ponadto, możemy wysiać nasiona kopru, buraków, kolendry i cząbru. Wszyscy chyba znają wierszyk o nieprzewidywalności i zmienności pogody kwietniowej, dlatego w dalszym ciągu powinniśmy obserwować zmiany i - w przypadku przymrozków - okryć uprawy agrowłókniną.

Wysiewanie - ciąg dalszy

W marcu nieśmiało zaczynaliśmy wysiewać, w kwietniu możemy pozwolić sobie na znacznie więcej! To czas na to, by przygotować rozsadę kwiatów - chociażby niezapominajek, lwich paszczy, bratków i stokrotek. Z kolei nasiona nasturcji, nagietka czy słonecznika wysiewamy już bezpośrednio do gruntu. Kwiecień to też dobry moment na to, by dzielić i przesadzać byliny, które kwitną latem i jesienią.

Porządkowanie oczka wodnego

Nie każdy jest posiadaczem oczka wodnego, jednak Ci, którzy oczko mają, nie powinni pod żadnym pozorem o nim zapomnieć! Oczko wodne musi zostać oczyszczone nie tylko z resztek roślin, ale też z pokarmu dla ryb. Filtry, pompy i szczelność folii muszą zostać sprawdzone. Jeśli chcemy, możemy zdecydować się na posadzenie nowych wodnych roślin oraz na wpuszczenie nowych ryb do zbiornika. Kwiecień jest najlepszym miesiącem na takie prace w ogrodzie!

drzewa owocowe

Wiosenne prace w ogrodzie - maj

Efekty naszej wcześniejszej pracy są już zauważalne w maju. Kwitnące powoli rośliny cieszą nasze oczy. Pierwsza połowa maja to czas na sadzenie wyrośniętych roślin do gruntu - m.in. begonii bulwiastych. Jeśli w kwietniu nie rozpoczęliśmy nawożenia - powinniśmy to jak najszybciej nadrobić.

Wysiew do gruntu

Groszek pachnący, aksamitka, maciejka i wiele więcej - nasiona roślin mogą być wysiane do gruntu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wysiać też warzywa takie jak kukurydza, rzodkiewka, marchew, czy burak ćwikłowy. Korzystajmy też z tuneli foliowych! To najlepsze miejsce sadzenie rozsady pomidorów, ogórków czy papryki.

W drugiej połowie maja możemy w końcu sadzić kwiaty jednoroczne, które są wrażliwe na chłody. Wysadza się także bulwy i cebulki kwiatów letnich. Pod koniec maja, pomidory itd. powinno się wysadzić do gruntu. Z kolei, jeśli chodzi o sadzenie, w drugiej połowie maja sadzimy pacioreczniki i dalie.

Przycinanie krzewów, które zakończyły kwitnienie

Krzewy owocowe, które już nie kwitną, powinny zostać przycięte. Takimi krzewami są np. migdałowce. Jeżeli zauważamy zaschnięte kwiaty - obrywamy je na bieżąco. Powinniśmy też konsekwentnie usuwać chwasty z rabat, by się nie rozrastały. Ponadto, ściółkujemy rośliny. Pomaga to utrzymać wilgotność podłoża, ogrzewając glebę w tym samym czasie.

UWAGA na szkodniki

Maj to miesiąc, w którym bardziej niż kiedykolwiek powinniśmy skupić się na uważnym obserwowaniu roślin, po to, by uchronić je przed szkodnikami. Regularność jest niezwykle ważna! Dzięki niej będziemy mogli odpowiednio szybko zareagować w przypadku pojawienia się nieproszonych gości. Odpowiednie preparaty powinny ochronić rośliny.

Po intensywnym marcu, kwietniu i maju można wziąć oddech i... cieszyć się wspaniałym ogrodem. A już po kilku miesiącach będzie można cieszyć się np. wyrośniętymi warzywami! Oczywiście, trzeba je będzie zebrać, ale można ułatwić sobie zadanie i skorzystać ze specjalnej wykopywaczki do warzyw i ziemniaków. Praca z nią będzie czystą przyjemnością!

pąki kwiatowe

Podsumowanie

Wiosenne prace w ogrodzie to m.in. porządkowanie ogrodu po zimie, wykonywanie przeróżnych zabiegów pielęgnacyjnych - przycinanie drzew, krzewów oraz trawnika. To także przygotowanie ziemi poprzez przekopywanie, spulchnianie i wyrównywanie całego terenu. Należy pamiętać, które zadanie powinniśmy wykonać w danym miesiącu, w chronologicznym porządku. Jeśli jakaś informacja wyleci z głowy - wystarczy poszukać podpowiedzi w tym tekście!

Udostępnij:

Nasze akcesoria pasują do glebogryzarek: