Archiwum

Kategorie

Na blogu

Wyszukaj

Wertykulator - do czego służy i czym jest?

   03/23/2022 14:36:03     Narzędzia
Wertykulator - do czego służy i czym jest?

Zadbany trawnik to najpiękniejsza ozdoba każdego ogrodu. Utrzymanie go w nienagannym stanie wymaga jednak sporych nakładów pracy. Pielęgnację zielonego kobierca ułatwią profesjonalne narzędzia. Coraz większą popularnością wśród ogrodników cieszy się wertykulator. Głównym zadaniem tego urządzenia jest oczyszczanie oraz napowietrzanie gleby. Wertykulator ma niezwykle korzystny wpływ na poprawę gospodarki wodno-powietrznej, co skutkuje polepszeniem kondycji trawnika. Czym jest wertykulator? W jakim celu się go stosuje? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!

Wertykulator - do czego służy?

Wertykulator to profesjonalne narzędzie przeznaczone do prac w ogrodzie. Służy przede wszystkim do pielęgnacji trawnika. Sprzęt wykorzystywany jest zarówno przez profesjonalistów, jak i ogrodników-amatorów. Wertykulator swoim wyglądem do złudzenia przypomina kosiarkę. Z tym że nie posiada jednego ostrza, a wiele nożyków, które podczas pracy wbijają się w glebę. W powierzchni ziemi powstają rowki, które umożliwiają swobodny przepływ powietrza oraz lepsze wsiąkanie wody. Wertykulator usuwa z trawnika także to, co szkodliwe, czyli pozostałości roślin, mech, chwasty, wierzchnią warstwę filcu (pozostałości ścinków po koszeniu) oraz inne zanieczyszczenia. Dodatkowo zapewnia optymalne warunki do nawożenia.

Wertykulacja, czyli pionowe koszenie trawnika to bez wątpienia jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w każdym ogrodzie. Nacinanie darni pobudza nowe pędy trawy do wzrostu, dzięki czemu murawa staje się gęstsza i bardziej zadbana. Wertykulacja trawnika ma wiele zalet, dlatego warto wykonywać ją regularnie.

Pielęgnacja trawnika - rodzaje wertykulatorów

Wertykulator ręczny

W sklepach możemy spotkać wertykulatory ręczne w formie grabi. Zamiast tradycyjnych zębów posiadają zakrzywione ostrza, które docierają do głębszych warstw gleby i oczyszczają ją z pozostałości oraz chwastów. Wertykulator ręczny może być również wyposażony w koła, ułatwiające przemieszczanie po murawie. Korzystanie z obydwu narzędzi wymaga użycia siły fizycznej. W przypadku, gdy jesteśmy posiadaczami trawnika o niewielkiej powierzchni, wertykulator ręczny będzie w pełni wystarczający. Jego największą zaletą jest to, że nie emituje spalin i nie posiada żadnych ograniczeń w użytkowaniu (brak kabla). Wertykulator ręczny świetnie posłuży do wykańczania prac w trudno dostępnych miejscach.

Wertykulator elektryczny

Zdecydowana większość ogrodników najczęściej wybiera wertykulator elektryczny. Nie ma się co dziwić - to urządzenie łączy w sobie wydajność z oszczędnością. Z powodzeniem może być stosowany do większych powierzchni trawnika (do 1500 metrów kwadratowych). Wertykulator elektryczny jest wyposażony w walec ze stalowymi ostrzami, który wnika w strukturę gleby, wpływając tym samym na jej rozluźnienie. Ogromnym udogodnieniem jest możliwość regulacji głębokości nacięć w podłożu. Urządzenia elektryczne mają wiele zalet. Wyróżnia je cicha praca, ekonomiczność oraz brak emisji spalin. Jedyną wadą może być konieczność podłączenia urządzenia do sieci elektrycznej, przez co jego zasięg jest nieco ograniczony.

Wertykulator spalinowy

Innym rodzajem wertykulatora jest wertykulator spalinowy. Sprzęt ten przeznaczony jest dla profesjonalistów i służy do pielęgnacji dużych powierzchni zielonych (przekraczających 1500 metrów kwadratowych). Wertykulator spalinowy doskonale sprawdzi się na obszernych polach golfowych, boiskach sportowych, w parkach oraz terenach rekreacyjnych. Charakteryzuje się bardzo dużą mocą, dzięki czemu świetnie poradzi sobie z najbardziej zaniedbanymi trawnikami. Do jego zalet możemy zaliczyć także wydajność oraz brak ograniczenia długością kabla. Urządzenia spalinowe mają jednak dwie wady. Pierwszą z nich jest głośna praca, zaś drugą emisja spalin. Warto dodać, że wertykulator spalinowy jest też dosyć ciężki.

Kiedy wykonywać zabieg wertykulacji?

Trawnik, podobnie jak inne rośliny w naszym ogrodzie, również wymaga niezbędnych prac pielęgnacyjnych. Jedną z nich jest właśnie wertykulacja. Zabieg ten powinno wykonywać się dwa razy w roku - wczesną wiosną oraz jesienią. W pierwszym przypadku wertykulacja przypada zazwyczaj na koniec kwietnia, ponieważ z reguły wtedy po raz pierwszy kosimy trawę po zimie. Nacinając darń pomożemy naszej murawie zregenerować się po zimie, a co za tym idzie - wprowadzimy trawnik w fazę intensywnego wzrostu. Dzięki temu stanie się on gęstszy i piękniejszy. Drugim terminem jest wrzesień. Wertykulacja sprawi, że pozbędziemy się zalegającego materiału roślinnego i tym samym zapewnimy czas na odbudowę gleby przed nadejściem mroźnych dni.

Wertykulacja trawy krok po kroku

Wertykulacja trawnika to prosty proces, który bez przeszkód możemy wykonać samodzielnie. Prace pielęgnacyjne należy rozpocząć od przygotowania terenu. Należy usunąć wszelkie kamienie, gałęzie i inne zanieczyszczenia z trawnika oraz wyrównać kretowiska. Kiedy podłoże będzie już oczyszczone trzeba sprawdzić jego wilgotność. Jeśli trawnik okaże się zbyt suchy musimy go podlać - oczywiście z umiarem, ponieważ w przeciwnym razie sprzęt nie będzie nadawał się do użytku.

Jak używać wertykulatora? To pytanie z pewnością zadaje sobie wielu niedoświadczonych ogrodników. Najlepiej sprawdza się metoda na szachownicę. Najpierw należy przejechać urządzeniem po trawniku wzdłuż, a następnie wszerz i po kilka razy. Podczas pierwszego przejazdu noże powinny być ustawione na głębokość 5-10 mm. Wraz z każdym przejazdem należy pogłębiać głębokość ostrzy na 15 mm i 30 mm. Takie wartości zupełnie wystarczą, by pobudzić korzenie trawy do wzrostu. Po zakończeniu wertykulacji trawnika można dosiać trawę - o ile istnieje taka potrzeba. Nasiona trawy można zmieszać z torfem lub kompostem i umieścić w zagłębieniach powstałych po wertykulatorze. Całość warto pokryć dodatkową warstwą ziemi.

Dlaczego warto przeprowadzać wertykulację trawnika?

Wertykulacja trawnika niesie za sobą ogrom korzyści. Po pierwsze, pomaga w usunięciu obumarłych części roślin, które utrudniają swobodny przepływ powietrza oraz wody w głębsze warstwy gleby. Dzięki zabiegowi wertykulacji trawnik staje się odpowiednio nawilżony i dotleniony. Skutkuje to intensywnie zieloną, gęstą murawą. Zalegający filc to doskonałe środowisko do rozwoju szkodliwych bakterii i grzybów. Wykonując wertykulację eliminujemy ryzyko ewentualnego uszkodzenia głębszych warstw gleby.

Wertykulacja a aeracja trawnika

Zarówno wertykulacja jak i areacja mają na celu napowietrzanie gleby. Z tym, że aeracja to o wiele delikatniejszy zabieg. Polega tylko na nakłuwaniu darni specjalnymi kolcami bądź rurkami. Taka operacja ma wiele plusów, ponieważ umożliwia dostęp niezbędnych składników mineralnych do korzeni trawy, co finalnie poprawia wygląd murawy. Do wykonania areacji potrzebne będą areatory elektryczne.

Wertykulator do glebogryzarki

Glebogryzarka to najbardziej profesjonalne urządzenie, usprawniające prace na działce, w ogrodzie oraz na roli. Jej głównym zadaniem jest spulchnianie oraz napowietrzanie ziemi. Można ją bez przeszkód łączyć z wertykulatorem, ponieważ pasuje on do większości maszyn. Wertykulator do glebogryzarki ma na celu stworzenie jak najlepszych warunków dla dopływu najważniejszych składników pokarmowych, wody oraz powietrza do korzeni trawy. Dzięki temu narzędziu możemy również przygotować trawnik pod piaskowanie, stworzyć korzystne warunki do podsiewu oraz przerzedzić murawę. Wertykulator z glebogryzarką nadaje się do stosowania na średnich i dużych powierzchniach. Warto także zwrócić uwagę na pozostałe akcesoria do glebogryzarek, za pomocą których można nie tylko napowietrzyć trawnik, ale również wyrównać podłoże, a nawet odśnieżać!

Podsumowanie

Chcąc utrzymać trawnik w świetnej kondycji warto wyposażyć się w wertykulator. Ten sprzęt tworzy w glebie podłużne nacięcia, co ułatwia pochłanianie powietrza oraz innych niezbędnych składników odżywczych. Istnieje kilka rodzajów wertykulatorów. Modele ręczne (napędzane siłą mięśni) nadają się do pionowego koszenia mniejszych powierzchni. Wertykulatory elektryczne są odpowiednie dla średnich działek, zaś te z silnikiem spalinowym - dla największych. Każdy z nich posiada swoje zalety. Warto nadmienić, że istnieje możliwość połączenia glebogryzarki z wertykulatorem, co jeszcze bardziej ułatwia prace w ogrodzie.

Udostępnij:

Nasze akcesoria pasują do glebogryzarek: