
Znaczenie aeracji i wertykulacji gleby
Jak dobrze wiadomo, zdrowa gleba to podstawa: pięknego ogrodu, bujnych trawników i obfitych plonów. Często pomijanymi elementami dbania o trawnik i ogród są aeracja i wertykulacja. Oba te procesy służą spulchnieniu i napowietrzeniu gleby, co ułatwia wnikanie wody, składników odżywczych i powietrza do korzeni roślin.
Z czasem gleba ulega zbijaniu szczególnie na terenach intensywnie użytkowanych na przykład na trawnikach. Skutkiem tego procesu są słabsze przyrosty roślin, gnicie korzeni, a nawet choroby roślin. Dlatego coroczne wiosenne napowietrzanie gleby jest konieczne, jeśli zależy nam na zdrowej i bujnej trawie.
Różne metody na spulchnianie ziemi
W zależności od potrzeb, rodzaju podłoża oraz dostępnych narzędzi, możemy skorzystać z jednej z trzech głównych metod spulchniania trawnika:
Spulchnianie ręczne
To metoda idealna do mniejszych powierzchni. Wymaga użycia wideł, motyki lub specjalnych wideł amerykańskich. Choć czasochłonna, pozwala na precyzyjne spulchnienie gleby i jest polecana w miejscach, gdzie użycie maszyn jest trudne lub niemożliwe.
Spulchnianie aeratorem
Aerator to urządzenie, które precyzyjnie tworzy otwory w glebie. Dzięki temu tlen, woda i nawóz mogą dotrzeć do głębszych warstw korzeniowych.
Spulchnianie wertykulatorem
Wertykulator to urządzenie nacinające darń i usuwające filc (obumarłe części roślin), które dodatkowo spulchnia glebę w górnej warstwie. Umożliwia to poprawę przepuszczalność gleby i pozwala trawie oddychać.
Porównanie metod spulchniania trawnika
Metoda | Zalety | Wady |
Ręczne spulchnianie | tania, precyzyjna | czasochłonna, wymaga dużego wysiłku fizycznego, nieefektywna na większych powierzchniach, wymaga doświadczenia |
Aerator | efekty długoterminowe, najskuteczniejsze działanie | nie usuwa filcu, wymaga sprzętu, |
Wertykulator | usuwa filc, poprawia strukturę darni, działa szybko, jest stosunkowo prosta | może uszkodzić młodą trawę, działa głównie powierzchniowo do około 3 cm, wymaga sprzętu |
Jak wykonać wertykulację gleby?
Wertykulację przeprowadza się 1–2 razy w roku, najlepiej wczesną wiosną (marzec–kwiecień) lub jesienią (wrzesień). Wertykulację należy wykonać przed aeracją trawnika
- Skoszenie trawnika – skróć trawę do około 2,5 cm.
- Wertykulacja – użyj wertykulatora prowadząc urządzenie krzyżowo (w dwóch prostopadłych kierunkach).
- Zbieranie pozostałości – pozostałości darni i mchu usuń grabiami.
- Dodatkowe zabiegi –przeprowadź dosianie trawy i nawożenie, by wspomóc jej regenerację.
Jak wykonać aerację gleby?
Aerację najlepiej przeprowadzać wiosną lub jesienią po wertykulacji, ważne jednak by gleba była lekko wilgotna, ale nie mokra.
Aeracja – użyj aeratora przejdź przez trawnik równomiernie, tworząc otwory na głębokość ok. 5–10 cm. Po aeracji w celu poprawy drenażu wody można dodatkowo zastosować piaskowanie, czyli dodanie piasku do otworów powstałych w trakcie aeracji.
Aerator i Wertykulator korzyści:
- Zwiększenie przepuszczalności gleby
- Lepszy dostęp powietrza i wody do korzeni
- Redukcja warstwy filcu i mchu
- Poprawa gęstości i koloru trawnika
- Pobudzenie wzrostu młodej trawy
- Zwiększenie wydajności spulchniania trawnika i ogrodu
- Zwiększenie wydajności stosowanych nawozów
Podsumowanie
Wertykulacja i aeracja to dwa kluczowe etapy świadomej pielęgnacji trawnika i gleby doświadczonego ogrodnika. Pomagają utrzymać prawidłową strukturę ziemi, wspierają rozwój korzeni i poprawiają ogólną kondycję roślin. Wybór odpowiedniej metody zależy od rodzaju gleby, dostępnych narzędzi i oczekiwanych efektów. Warto zapamiętać jedno: Regularne spulchnianie gleby to ważny proces zapewniający skuteczną poprawę jakości trawnika i ogrodu.
Źródła:
Artykuł omawiający ogólne korzyści z aeracji trawnika, takie jak rozluźnienie zagęszczonej gleby, poprawa absorpcji wody i składników odżywczych oraz zachęcanie do głębszego wzrostu korzeni.
https://news.clemson.edu/healthy-lawns-in-south-carolina-why-aeration-matters/
Artykuł naukowy ukazujący jak istotną i fascynująca rolę odgrywa aeracja gleby na mikrobiom korzeniowy
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0048969722001061