Archiwum

Kategorie

Na blogu

Wyszukaj

Praca glebogryzarką - Co można nią zrobić?

   12/15/2021 09:25:18
Praca glebogryzarką - Co można nią zrobić?

Własny ogródek czy przydomowa działka uprawna może stanowić nie tylko świetne hobby, ale też sposób na uprawę własnych, zdrowych owoców i warzyw. Utrzymanie i pielęgnacja takiej działki wiąże się z różnymi pracami ziemnymi, których wykonanie z użyciem ręcznych narzędzi zajęłoby długie godziny, a nawet dni, zależnie od jej wielkości. Na szczęście można sobie znacznie ułatwić tego typu prace, wyposażając się w glebogryzarkę. Czym właściwie jest ten sprzęt i na co pozwala? Właśnie o tym możesz przeczytać poniżej.

Co to jest glebogryzarka?

W najprostszym ujęciu glebogryzarka jest maszyną służącą do mechanicznego spulchniania gleby. Głównym elementem roboczym są w niej hakowate lub łukowate noże zamontowane na obrotowym wale, ale w części modeli wał ten można wymienić na inne akcesoria, np. wertykulator lub aerator do glebogryzarki. Do niektórych glebogryzarek (a konkretniej tych umożliwiających zamontowanie konsoli tylnej/adapterów) można doczepić rozmaite dodatkowe elementy, np. radełkoznacznik czy grabie do glebogryzarki.

Zależnie od modelu szerokość robocza glebogryzarki może być stała lub regulowana. Regulacji podlega również prędkość obracania się wału roboczego, a w części modeli również kół.

Rodzaje glebogryzarek

Glebogryzarki można zaklasyfikować pod względem dwóch kategorii - budowy i napędu.

Pod względem budowy

Biorąc pod uwagę budowę, glebogryzarki dzieli się na ręczne, ogrodowe i rolnicze.

Glebogryzarka ręczna wygląda prawie dokładnie tak, jak kosa mechaniczna, z tą różnicą, że głowicę tnącą zastępują tutaj małe wały z nożami. Obsługa glebogryzarki tego typu również jest bardzo podobna do takiej kosy. Sprzęt tego typu nadaje się w zasadzie tylko na bardzo małe działki - taka glebogryzarka jest stosunkowo ciężka i na dłuższą metę niewygodna w użytkowaniu.

Glebogryzarki ogrodowe mają już własne koła, co umożliwia pchanie ich przed sobą w trakcie pracy. W większości przypadków są wyposażone w regulowane uchwyty umożliwiające dostosowanie ich wysokości do wzrostu obsługującej je osoby. Właśnie w tym typie doczepiane są konsole tylne/adaptery, które pozwalają znacznie rozszerzyć ich funkcjonalność. Praca glebogryzarką tego typu jest znacznie wygodniejsza, a przy modelu z regulowanym napędem kół niemal bezwysiłkowa. Świetnie sprawdzają się na średnich i nieco większych działkach.

Glebogryzarki rolnicze podpina się do ciągników. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich typów są pozbawione własnego napędu - moment obrotowy jest w nich przekazywany z tylnego wałka ciągnika. Cechują się największą dostępną szerokością roboczą i nadają się do pracy nawet na dużych działkach, ale raczej nie zmieszczą się w ogrodzie.

Pod względem napędu

W kwestii napędzającego je silnika mamy dwie opcje - elektryczne i spalinowe.

Glebogryzarka elektryczna wygrywa przede wszystkim cichszą pracą. Niestety ze względu na ograniczenie zasięgu wynikające z długości kabla/przedłużacza sprawdza się właściwie tylko w przydomowym ogródku i najbliższym otoczeniu budynku.

Glebogryzarki spalinowe można zabrać właściwie wszędzie, a z odpowiednim zapasem paliwa pozwolą obrobić nawet dość duże działki. W tej kategorii znajdziesz zarówno pracujące płytko (do 20 cm) małe maszyny o bardzo prostej konstrukcji, jak i większy sprzęt o dużej mocy pozwalający przekopać glebę na ponad 30 cm. Warto jednak pamiętać, że są to maszyny do użytku prywatnego przeznaczone do pracy w ogrodzie/na przydomowej działce i raczej nie sprawdzą się w komercyjnych zastosowaniach. Glebogryzarka spalinowa oferuje większą moc silnika od elektrycznej, ale generuje także znacznie więcej hałasu, co może niektórym przeszkadzać.

Glebogryzarka z obsypnikiem

Prace, które można wykonać glebogryzarką

Wybierając glebogryzarkę warto zwrócić uwagę na dostępne dla niej wyposażenie dodatkowe - znacznie poszerzy to jej możliwości, w wielu przypadkach eliminując konieczność pracy innymi urządzeniami. Przykładowe prace ogrodowe, które można wykonać glebogryzarką to:

  • Spulchnianie gleby - podstawowa funkcja zapewniana przez wspomniane już noże. Ich zastosowanie nie tylko napowietrzy glebę, ale też pozwoli rozdrobnić zalegające w niej korzenie. Dodatkowo można też zastosować kultywator do glebogryzarki, żeby jeszcze lepiej przygotować glebę pod uprawę. Jeśli gleba ma być spulchniona głębiej, warto sięgnąć również po obciążnik.
  • Mieszanie nawozu z glebą - przekopanie gruntu z nawozem sprawi, że nawożenie będzie bardziej skuteczne, m.in. ograniczając utlenianie się związków azotowych.
  • Wyrównanie powierzchni - do wyrównywania powierzchni można wykorzystać bronę do glebogryzarki lub walec ogrodowy - pierwsza opcja sprawdza się pod uprawę warzyw, a druga w przypadku gleby pod trawnik. Przydaje się tutaj również nowatorska równiarka.
  • Wyznaczanie grządek - podpinając do glebogryzarki znacznik można od razu wyznaczyć grządki pod uprawę roślin.
  • Przygotowanie redlin - glebogryzarkę można wyposażyć w obsypnik do glebogryzarki, który umożliwi przygotowanie działki pod uprawę np. ziemniaków.
  • Pielenie między grządkami - podpinając do glebogryzarki pielnik można sprawnie pozbyć się chwastów spomiędzy grządek.
  • Wykopywanie warzyw z redlin - glebogryzarka wyposażona w mechaniczną wykopywaczkę pozwoli bez większego wysiłku wykopać dojrzałe warzywa z redlin.
  • Przerzedzanie trawników - wymiana noży na aerator pozwoli w łatwy sposób przerzedzić trawnik, co poprawi jego wzrost korzeniowy.
  • Odśnieżanie - glebogryzarka może także służyć jako pług śnieżny - wystarczy tylko wyposażyć ją w odpowiedni dodatek. Warto też pomyśleć o gumowych kołach, które pomogą w przejazdach po śniegu i miękkiej glebie.

Glebogryzarka w ogrodzie - podsumowanie

Choć podstawowym zadaniem glebogryzarek jest spulchnianie wierzchniej warstwy gleby, można wyposażyć je w różne dodatki, m.in. kultywator, wertykulator, grabie czy znacznik, dzięki którym bez problemu dopasujesz maszynę do swoich potrzeb. Są to więc wszechstronne urządzenia, wręcz idealne dla każdego entuzjasty prac ogrodowych. Dzięki glebogryzarce możesz znacznie łatwiej przygotować swój ogród pod uprawę kwiatów i warzyw, czy stworzyć idealne warunki pod trawnik wokół domu. Glebogryzarki ogrodowe są stosunkowo łatwe w obsłudze, zwłaszcza modele pozwalające regulować prędkość obracania się kół. Zatem bez względu na to, czy potrzebujesz tylko trochę spulchnić glebę, czy potrzebna Ci możliwość orki pługiem - glebogryzarka to sprzęt, który na pewno Cię nie zawiedzie. Nie czekaj więc i zacznij efektywną pracę w swoim ogrodzie już dziś!

Globstal poleca:

Udostępnij:

Nasze akcesoria pasują do glebogryzarek: