Archiwum

Kategorie

Na blogu

Wyszukaj

Na czym polega aeracja trawnika? Jak ją wykonać?

   03/03/2022 10:56:40     Prace w ogrodzie
Na czym polega aeracja trawnika? Jak ją wykonać?

Każdy pasjonat ogrodnictwa z pewnością wyobraża sobie nieraz swój ogród w jak najlepszym wydaniu - przede wszystkim z pięknym, zdrowym trawnikiem. To priorytet! By trawa prezentowała się perfekcyjnie, musi być regularnie przycinana. Nie można zapomnieć o nawożeniu i napowietrzaniu! W tym ostatnim skutecznie może pomóc aeracja trawnika. Czym jest ten zabieg? W jaki sposób wykonać aerację trawnika krok po kroku? Sprawdźmy!

Czym właściwie jest aeracja trawnika?

Aeracja jest zabiegiem napowietrzającym glebę pod trawnikiem. Głównym celem zabiegu jest rozluźnienie gleby poprzez dziurkowanie lub nakłuwanie murawy. Jest to możliwe dzięki specjalnym rurkom lub kolcom. W podłożu powstają otwory i powietrze może do nich dotrzeć - nawet na głębokość dziesięciu centymetrów.

Zabieg ten jest szczególnie potrzebny wieloletnim trawnikom, które są zwarte i ubite. Ciężka i słabo przepuszczalna gleba? Aeracja pomoże również w takich sytuacjach. Pamiętajmy, że trawa ma ścisły system korzeniowy i szybko się zrasta. Zdecydowanie nie jest to pozytywne zjawisko, jeśli weźmiemy pod uwagę zdrowie trawy, która otrzymuje niewystarczająco wody i składników odżywczych. Aerator do trawnika jest urządzeniem, które "ocali" trawę. Do zabiegu można wykorzystać aerator do glebogryzarki spalinowej.

Co daje nam zabieg aeracji trawnika?

Przede wszystkim, zabieg ten przyspiesza regenerację trawnika i wzmacnia korzenie trawy. Ponadto, dzięki aeracji usprawnia się wnikanie wody oraz nawozów w głąb systemu korzeniowego. Aeracja ma pozytywny wpływ na kondycję trawnika i stymuluje wytwarzanie gęstej, równej darni. Dodatkowo, odporność trawnika na zadeptywanie staje się znacznie większa. Jak widać, aeracja daje nam mnóstwo korzyści!

Kiedy najlepiej wykonywać aerację?

Zanim przystąpimy do wykonania zabiegu zastanówmy się, jaka pora roku będzie najlepsza na tego typu działania? Koszenie pionowe trawnika, znane bardziej pod nazwą "wertykulacja trawnika" wykonujemy wiosną. Miejmy jednak na uwadze, że aeracja nieco różni się od wertykulacji, przy której na znaczeniu zyskuje kwestia uschnięcia gleby po zimie.

Wiosna - pierwsze prace w ogrodzie

Według niektórych aeracja powinna być wykonywana raz do roku, właśnie początkiem wiosny. W końcu jest to czas, gdy rozpoczynamy wiosenne prace w ogrodzie - porządkujemy ogród, zdejmujemy zimowe osłony, przygotowujemy rozsady, przycinamy drzewa i krzewy ozdobne, nawozimy rośliny i trawnik, wysiewamy nasiona warzyw i kwiatów ozdobnych i... wykonujemy aerację trawnika. Dla wielu osób jest to coś oczywistego.

Przełom lata i jesieni

Inni z kolei twierdzą, że wykonywanie aeracji ma sens późnym latem lub jesienią - nawet w listopadzie - bo przekłada się na szybki wzrost trawy w kolejnym sezonie. Na pewno jest w tym sporo racji. Nie ma tutaj przegranych - zawsze zyskamy na aeracji, niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na nią wiosną, późnym latem czy jesienią. Każda pora ma swoje plusy!

Jak prawidłowo wykonać aerację trawnika?

Aeracja trawnika to zabieg kilkuetapowy. Warto wiedzieć, jak przeprowadzić napowietrzanie trawnika krok po kroku. Pierwszą rzeczą, którą należy wykonać jest skoszenie trawy.

Krok pierwszy - skoszenie trawy

Jeżeli chcemy osiągnąć pożądany efekt, wysokość trawy nie powinna przekroczyć trzech centymetrów. Zanim przejdziemy do drugiego, większego kroku, trzeba jeszcze dokładnie wygrabić trawnik i usunąć skoszone źdźbła.

Krok drugi - podlanie trawy

Następny etap polega na... podlaniu trawy. To niby niewielka rzecz, jednak nie można o niej zapomnieć! Z jednej strony, gleba nie może być przesuszona, a z drugiej - nie może być zbyt mokra. Trzeba obserwować pogodę i trafić w punkt, idealnie. Zwilżenie trawy znacznie ułatwi pracę aeratorowi, którego kolcom lub rurkom trudno byłoby wnikać w suchą i twardą glebę.

Krok trzeci - aeracja w jedną stronę

Krokiem trzecim jest aeracja trawnika w jedną stronę. Należy wykonać wkłucia w darni przy pomocy aeratora. Urządzenie trzeba prowadzić w jednym kierunku - powinno być prowadzone w równych pasach. Żaden fragment powierzchni nie może zostać pominięty.

Krok czwarty - aeracja na krzyż

Po aeracji w jedną stronę czas na aerację trawnika wykonywaną "na krzyż". Aerator ustawiamy prostopadle do tras pokonywanych wcześniej. Dzięki takiemu ułożeniu możemy mieć pewność, że nie pominiemy absolutnie żadnego fragmentu trawnika.

Krok piąty - piaskowanie

Piaskowanie trawnika polega na równomiernym rozsypaniu niezbyt dużej ilości piasku kwarcowego na całej powierzchni trawnika. Piasek należy później rozgrabić w taki sposób, by wypełnić powstałe wskutek aeracji nakłucia. Dzięki piaskowaniu, efekt zabiegu aeracji znacznie dłużej się utrzyma. Nie musimy obawiać się, że piasek "zapcha" dziurki i nie wystarczy już miejsca na powietrze. W końcu piasek jest przepuszczalny dla wody. Pomiędzy jego ziarnami pozostaje dużo miejsca!

Czym kierować się podczas wyboru idealnego aeratora?

By wybrać odpowiedni aerator, warto wziąć pod uwagę powierzchnię trawnika. Powinniśmy uwzględnić też dostosowany do powierzchni rodzaj napędu urządzenia. Rozróżniamy aeratory spalinowe, akumulatorowe, elektryczne, zakładane na buty oraz ręczne. Dlatego też możemy potrzebować napędu spalinowego, akumulatorowego, elektrycznego lub ręcznego.

Powierzchnia trawnika

Jeżeli jesteśmy posiadaczami dużego trawnika (powyżej 500m2), najlepiej sprawdzą się u nas aeratory jezdne, spalinowe i elektryczne. Trzy wymienione rodzaje będą najlepsze, ponieważ nie wymagają od użytkownika zbyt dużego wysiłku.

Napęd elektryczny

Aerator (a także wertykulator) elektryczny jest niezwykle łatwy w obsłudze (wystarczy po prostu podłączyć go do źródła prądu) i do tego skuteczny - czego nie zawsze możemy powiedzieć o urządzeniach ręcznych. Tego typu aeratory mają kilka dodatkowych zalet - nie wytwarzają spalin, są więc przyjazne środowisku naturalnemu. Co więcej, pracują cicho, więc nie jesteśmy narażeni na działanie w hałasie.

Napęd akumulatorowy

Kolejny stosunkowo cichy rodzaj napędu. Choć urządzenia akumulatorowe są wygodne, mają jedną wadę - energia pozwala im pracować przez kilkadziesiąt minut, nie więcej. Po tym czasie, akumulator wymaga ponownego naładowania. W takiej sytuacji pomocna może okazać się dodatkowa bateria. Gdy jedna się rozładuje, korzystamy z drugiej. Ładujemy je na zmianę.

Napęd ręczny

Bez wątpienia, aeratory bezsilnikowe są najbardziej przyjazne dla środowiska i kosztują najmniej ze wszystkich rodzajów. Te niewielkie aeratory wymagają popychania. Są kolczastymi kółkami, które mocuje się na trzonku. To także kolczaste nakładki do butów.

Napęd spalinowy

Aeratory spalinowe są "naj" - najmocniejsze, najwygodniejsze i najpraktyczniejsze - nie ma konieczności podłączania ich do prądu. Są też najbardziej profesjonalne, ponieważ gwarantują efektywną pracę, niemal nie generując w tym samym czasie spalin.

Jakość a cena

Ostatnim kryterium wyboru powinien być stosunek jakości aeratora do jego ceny. Sprawdźmy jakość materiałów i wykonania urządzenia. Miejmy na uwadze, że jakość decyduje o żywotności sprzętu i warto postawić na naprawdę dobry gatunkowo aerator. Zadajmy sobie pytanie: czy satysfakcjonuje mnie jakość stali z której zrobione są noże urządzenia? To bardzo ważne! Poznajmy i porównajmy ceny poszczególnych modeli. Nie zapomnijmy o zorientowaniu się, jakie urządzenia podlegają gwarancji i ile potencjalna gwarancja wynosi.

lekko wilgotna trawa

Podsumowanie

Bez wątpienia, aeracja trawnika upiększa nasze ogrody i sprawia, że trawa jest znacznie zdrowsza - zyskuje lepszy dostęp do światła i substancji odżywczych. Aerację można wykonać w kilku prostych krokach. Należy zacząć od skoszenia trawy, następnie - podlania jej. Później aeracja w jedną stronę, aeracja na krzyż. Na koniec zostaje nam piaskowanie, które również niesie ze sobą wiele korzyści. Jeśli zainwestujemy w odpowiedni aerator i nie pominiemy żadnego z etapów zabiegu aeracji, będziemy mogli cieszyć się przepięknym trawnikiem we własnym ogrodzie!

Udostępnij:

Nasze akcesoria pasują do glebogryzarek: