Archiwum

Kategorie

Na blogu

Wyszukaj

Jesień w ogrodzie - jakie prace należy wykonać?

   11/22/2022 09:12:47     Prace w ogrodzie
Jesień w ogrodzie - jakie prace należy wykonać?

Jesień to niewątpliwie jedna z najbardziej pracowitych pór roku dla każdego ogrodnika. Na ten szczególny okres przypadają ostatnie zbiory plonów. To także idealny czas na sadzenie i przesadzanie drzew i krzewów owocowych, a także przygotowanie gleby do nowego sezonu. Koniecznie należy pomyśleć o zabezpieczeniu roślin przed nadejściem zimy. Jakie obowiązki ogrodowe czekają na nas jesienią? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!

Jesienne porządki na trawniku

Jesienią trawnik wymaga szczególnej pielęgnacji. Przede wszystkim należy oczyszczać go z opadłych liści. Nieusunięte tworzą nieprzepuszczalną warstwę - odcinają swobodny przepływ powietrza, wody i innych cennych składników pokarmowych, co może doprowadzić do gnicia trawy. Do grabienia liści można wykorzystać tradycyjne grabie bądź postawić na bardziej zaawansowany sprzęt ogrodniczy, jakim są grabie do glebogryzarki. Takie narzędzie znakomicie sprawdzi się przy usuwaniu zalegającego listowia, chwastów i innych zanieczyszczeń z trawnika bądź roli.

Grabienie liści to nie jedyna czynność, jaką należy przeprowadzić w ogrodzie jesienią. Aby umożliwić trawie prawidłowy, należy przeprowadzić zabieg wertykulacji. Polega on na pionowym nacinaniu darni, na głębokość od 5 do 20 mm. Jego głównym celem jest napowietrzenie gleby, a także usunięcie zalegającej warstwy filcu, która uniemożliwia przenikanie niezbędnych składników odżywczych w głąb podłoża. Wertykulację wykonuje się pod koniec września, ponieważ wtedy trawa ma czas na zregenerowanie się przed nadejściem zimy. Wysokiej jakości wertykulatory do glebogryzarek znacznie usprawnią prace ogrodowe i sprawią, iż nie będą one żmudnym obowiązkiem, a czystą przyjemnością. Warto zwrócić uwagę również na aeratory do glebogryzarek. Tego typu sprzęty służą do rozluźniania bardzo zbitej ziemi. Zabieg aeracji przeprowadza się wczesną wiosną oraz późnym latem.

Przygotowanie gleby w ogrodzie przed zimą

Jesień w ogrodzie to dobry termin na przygotowanie podłoża pod planowane uprawy. W pierwszej kolejności należy dokładnie oczyścić glebę z chwastów. Dzięki temu wiosną nie będą one szpeciły naszego ogrodu, a i my zaoszczędzimy sobie pracy. Warto mieć na względzie, że chwasty rozsiewają swoje nasiona nawet do późnej jesieni. Zacięcie konkurują z roślinami o wodę, światło i inne ważne składniki pokarmowe. Wyrywając je z ziemi, zapobiegniemy ich rozmnażaniu.

Jesienią warto również przeprowadzić przekopywanie podłoża. W trakcie uprawy gleba ma tendencję do osiadania i robi się twarda. Zabieg przekopywania polega na odwróceniu o 180 stopni odciętych brył ziemi. Ma on na celu poprawę struktury i jakości gleby. Przekopywanie pozwala skutecznie pozbyć się chwastów z rabat czy ogródków warzywnych. Wspomaga również walkę ze szkodnikami żerującymi w glebie, bowiem zostają one wydobyte na wierzch, stając się pożywieniem dla ptaków. Przekopywanie to też dobra okazja na wzbogacenie ziemi nawozami. Dzięki temu nasze przyszłe rośliny będą miały zapewnione korzystne warunki do rozwoju. Właściciele glebogryzarki spalinowej mogą pozwolić sobie na pracę, która jest szybka i efektywna. Posiadając takie urządzenie, możemy wykonać szereg prac, które normalnie kosztowałyby nas wiele czasu i energii. Wszystko za sprawą akcesoriów, które pozwalają przekształcić glebogryzarkę w prawdziwie wielozadaniowy sprzęt, który możemy wykorzystać o każdej porze roku do wielu prac.

Spulchnianie, rozdrabnianie oraz odwracanie warstw gleby umożliwia wysokiej jakości pług do glebogryzarki. Sprzęt ten znacznie usprawnia prace w ogrodzie. Dzięki niemu odpowiednio przygotujemy rolę pod uprawę warzyw. Pług to doskonały wybór zarówno dla mniejszych, jak i większych gospodarstw. Jesienią warto także wykorzystać kultywator do glebogryzarki. Służy on głównie do rozdrabniania i mieszania gruntu. Dobrze sprawdzi się podczas wyrównywania podłoża po orce. Warto także zainwestować w wał strunowy. Kluczowym zadaniem tego narzędzia jest zagęszczenie wierzchniej warstwy gleby (bez ugniatania). Przy użyciu wału możemy pozbyć się dużych grud zalegających na roli.

Zbiory ostatnich plonów

W ramach jesiennych prac w ogrodzie należy nie tylko zadbać o trawnik i glebę, ale również dokonać zbiorów ostatnich plonów. Z sadu zbieramy jabłka, gruszki, winogrona oraz orzechy - włoskie i laskowe. Natomiast z ogrodu kapustę, marchew, pietruszkę, seler, cebulę, buraki i ziemniaki. Jesień to też świetna okazja na zbiór ziół - stokrotki zwyczajnej, koniczyny, babki lancetowatej, nagietka, werbeny, nawłoci i wielu innych. W tym szczególnym okresie warto zbierać pokrzywę, koper włoski, kocimiętkę, a także karczoch. Rośliny te wykazują silne działanie prozdrowotne, dlatego warto je mieć w swojej kuchni.

Na zbiór plonów warto wybrać słoneczny dzień. Zarówno warzywa, jak i owoce muszą być suche, ponieważ w przeciwnym razie mogą się szybko popsuć. Najlepiej je przechowywać w drewnianych skrzynkach, w zacienionym pomieszczeniu, np. piwnicy.

Sadzenie i przesadzanie drzew i krzewów owocowych

Jesień to najlepszy czas na sadzenie drzew owocowych. Dlaczego? Ponieważ wtedy podłoże jest wyjątkowo wilgotne, co zapewnia roślinom idealne warunki do rozwoju. O tej porze roku warto zasadzić grusze, jabłonie, śliwy i wiśnie. Te gatunki są bardzo odporne na działanie ujemnych temperatur. Rośliny wrażliwe na mróz to czereśnia, brzoskwinia i czereśnia. Z ich sadzeniem warto wstrzymać się do wiosny. Natomiast krzewy owocowe, które warto przenieść do gruntu jesienią to: porzeczka, agrest, malina, borówka i malina.

Jesienią można z powodzeniem przenieść rośliny dwuletnie do gruntu. Należą do nich m.in: bratek ogrodowy, dzwonek ogrodowy, dziewanna, niezapominajka, malwa, naparstnica i stokrotka trwała. Warto też sadzić cebulki kwiatowe - tulipany, hiacynty, krokusy czy narcyzy, które już wczesną wiosną będą pięknie zdobiły nasz ogród. Rośliny cebulowe można umieszczać w gruncie do połowy listopada.

przesadzanie roślin

Zabezpieczenie roślin przed nadejściem mrozów

Jesienią trzeba też pomyśleć o zabezpieczeniu sadzonek przed mrozem i wiatrem. W przeciwnym razie może dojść do ich zniszczenia. Szczególnej ochrony wymagają młode i delikatne rośliny oraz te, które kwitną na pędach zeszłorocznych. Jak zatem przygotować ogród na nadejście zimy? U nasady drzew i krzewów owocowych warto usypać 30-40 - centymetrowe kopczyki - będą one skutecznie chronić korzenie roślin przed przemarzaniem. Najlepiej do tego celu wykorzystać korę sosnową, torf, trociny, żwir, a nawet skoszoną trawę i opadnięte liście.

Dobrze też zasłonić całą sadzonkę. Tutaj najlepiej sprawdzą się przewiewne materiały, takie jak biała agrowłóknina, worki jutowe czy maty słomiane. Można je nabyć w większości sklepów ogrodniczych. Mniejsze krzewy, byliny lub cebulki kwiatowe warto okrywać gałązkami drzew iglastych.

Zabezpieczenie sprzętu ogrodniczego

Rozpoczynająca się w ogrodzie jesień to znak, by pomyśleć nad zabezpieczeniem sprzętu ogrodniczego. Z narzędzi, takich jak grabie, motyki, łopaty itd. należy dokładnie spłukać błoto za pomocą węża ogrodowego. Można je także potraktować szczotką drucianą. Po wyschnięciu warto zastosować środek konserwujący, który z pewnością wydłuży żywotność sprzętów. Podobnie trzeba postąpić z urządzeniami ogrodniczymi - kosiarką, glebogryzarką i akcesoriami do niej.

Nie zapominajmy o wężach ogrodowych, rurach i kranach. Koniecznie zamknijmy zawór doprowadzający wodę do instalacji, ponieważ może ona zamarznąć i rozsadzić rury, co jest bardzo niebezpieczne. Ponadto zadbajmy o to, by wąż był należycie zwinięty - bez żadnych załamań. Wszystkie sprzęty przechowujmy w suchym pomieszczeniu - najlepiej garażu lub piwnicy.

Podsumowanie

Jesień to pora roku, w której ogród powoli przygotowuje się do zimowego spoczynku. Na ogrodników czeka masa obowiązków do wykonania. Grabienie opadłych liści, przekopywanie gleby, zbiory ostatnich owoców i warzyw korzeniowych czy sadzenie roślin to tylko niektóre z czynności, jakie należy przeprowadzić przed nadejściem mrozów. Oczywiście wszelkie prace ułatwi wysokiej jakości sprzęt. Wykonując wszystkie zadanie ze szczególną starannością, możemy mieć pewność, że nasz ogród przetrwa zimę bez szwanku.

Udostępnij:

Nasze akcesoria pasują do glebogryzarek: