Archiwum

Kategorie

Na blogu

Wyszukaj

Jak zregenerować trawnik po zimie?

   12/22/2021 07:33:31     Prace w ogrodzie
Jak zregenerować trawnik po zimie?

Tuż po roztopieniu się resztek ostatniego śniegu i lodu, gdy słońce zaczyna świecić coraz mocniej i częściej, zaczynamy rozglądać się za zielonym trawnikiem w ogrodzie. Niestety trawnik po zimie, ze względu na wnikanie dużej ilości wody w glebę, może wymagać kompleksowej regeneracji, która pobudzi go do wzrostu i równomiernego zazielenienia się. Jak wykonać pielęgnację trawnika, gwarantującą wyróżniający się soczystą zielenią ogród?

Regeneracja trawnika po zimie - od czego zacząć?

Podczas mroźnej zimy, wskutek zamarzania i rozmarzania wody pod powierzchnią gleby, darń trawnika zostaje uszkodzona, a źdźbła trawy stają się osłabione i wiotkie. Co więcej, na powierzchni trawy można zaobserwować pleśń śniegową - białą grzybnię, która gromadzi się wokół uszkodzonych fragmentów trawy. Takie sytuacje doprowadzają do żółknięcia trawnika, a nawet usychania źdźbeł trawy i powstawania nieestetycznych, pustych miejsc w murawie.

Krok 1. Wertykulacja trawnika

Pielęgnacja trawnika powinna rozpocząć się wczesną wiosną, kiedy to zauważamy pierwsze symptomy wzrostu trawy, lub gdy murawa zaczyna się zielenić. Wówczas na powierzchni trawnika dostrzec można obumarłe resztki roślin i suche źdźbła, które negatywnie wpływają na wygląd ogrodu. Pierwszym krokiem regeneracji trawnika jest więc wygrabianie suchej trawy i zniszczonych lub obumarłych fragmentów darni.

Grabienie trawnika można wykonać tradycyjnymi grabiami lub przy użyciu wertykulatora - urządzenia, które usuwa stare źdźbła, jednocześnie usprawniając przepływ wody i powietrza w glebie.

Wertykulacja polega na pionowym nacinaniu darni w celu rozbicia ziemi. W glebach gliniastych niejednokrotnie dochodzi do mocnego ubicia się podłoża, blokując przepływ składników odżywczych. Taki zabieg pozwala uzyskać luźną strukturę podłoża wspierającą rozwój korzeni traw i wzrost źdźbeł. Wertykulacja umożliwia także odświeżenie starszego trawnika, na którym zebrała się warstwa suchego filcu, lub na usunięcie mchu, który zaburza wzrost murawy.

Krok 2. Aeracja trawnika

Kolejnym krokiem pielęgnacji trawnika jest wykonanie aeracji. Zabieg ten wykonuje się w celu napowietrzenia korzeni traw, co umożliwia wchłanianie wody i nawozów, jednocześnie czyniąc korzenie silniejszymi i odporniejszymi na choroby. Aerację najlepiej wykonać przy pomocy aeratora - urządzenia wyposażonego w specjalne, długie kolce.

trawnik po zimie regeneracja

Krok 3. Piaskowanie trawnika

Piaskowanie wykonuje się na glebach ciężkich i zbitych, zmagających się z nieprzepuszczalnością wody i powietrza. To nic innego jak posypanie warstwą piasku powierzchni trawy. Dobrze jest wykonać zabieg tuż po aeracji, gdy ziemia będzie delikatnie podziurawiona. Pamiętaj, aby nie przymierzać się do piaskowania na glebach lekkich i piaszczystych, gdyż może to doprowadzić do nadmiernego rozluźnienia podłoża.

Krok 4. Wapnowanie trawnika

Jednocześnie z piaskowaniem warto wykonać wapnowanie trawnika. Ważne jednak, aby wykonać zabieg, zanim trawa rozpocznie wzrost. W innym przypadku wapnowanie można wykonać dopiero na jesień. Zabieg wapnowania to podnoszenie pH gleby do wartości sprzyjającej wzrostowi i zapobiegającej pojawiania się mchu. Pomiar pH gleby można wykonać przy pomocy miernika glebowego.

Krok 5. Wałowanie trawnika

Wałowanie to nic innego jak dociskanie darni do podłoża i przyparcie wypartych w zimie przez zamrożone tkanki fragmentów trawy. Zabieg należy wykonać przy pomocy walca wypełnionego piaskiem lub drobinkami innego materiału. Warto wcześniej rozrzedzić zbitą glebę przy pomocy równiarki. Coroczne wałowanie ubije glebę i będzie stymulować wzrost trawnika. Pamiętaj, aby nie wykonywać wałowania na gliniastych glebach, gdyż możesz zbyt mocno ubić powierzchnię, pogarszając stan trawnika.

Krok 6. Dosiewanie trawy

Pielęgnacja to także dosiew trawnika lub uzupełnianie wycinkami darni miejsc, gdzie widnieją puste lub niezakrzewione obszary. Dosiewka trawy może być wykonana po uprzednim spulchnieniu ziemi, usunięciu chwastów i napowietrzeniu gleby. Ważne jest także rozluźnienie podłoża. W tym celu doskonale sprawdzi się profesjonalna glebogryzarka, która poradzi sobie z każdym rodzajem gleby. Odpowiednie przygotowanie trawnika do wysiewu to podstawa pięknej trawy w ogrodzie.

Po spulchnieniu podłoża przysyp powierzchnię trawnika dodatkową ziemią i wysiej brakującą darń. Użyj takiej samej mieszanki, jaka była wykorzystywana w momencie założenia trawnika. Wysiane nasiona należy delikatnie przegrabić i obficie podlać.

trawnik po zimie pielęgnacja trawnika

Krok 7. Nawożenie trawnika

Wzbogacanie gleby nawozem to podstawa prawidłowego wzrostu każdej rośliny. Jeśli zastanawiasz się, czym nawozić trawnik, wybierz gotowe nawozy dostępne w sklepach ogrodniczych. Najlepiej sprawdzi się gotowy nawóz azotowy lub wysianie nawozu potasowego, albo fosforowego. Odpowiedni nawóz umożliwi dostarczenie składników pokarmowych do darni, tym samym przyczyniając się do przyspieszenia tempa wzrostu trawy. Pamiętaj, aby nawożenie trawnika wykonywać podczas dodatniej temperatury. Co ważne, w zimie zadbaj o dobry kompost dla trawnika. Możesz przygotować go samodzielnie, np. ze skórek bananów.

Krok 8. Pierwsze koszenie trawnika

Koszenie po zimie będzie można wykonać dopiero gdy źdźbła osiągną wysokość ok. 6 cm. Zazwyczaj dzieje się to na przełomie marca i kwietnia. Wszystko zależy jednak od warunków atmosferycznych i efektywności wyżej opisanych działań. Przed koszeniem sprawdź stan kosiarki i jej noże. Tępe noże kosiarki poszarpią trawnik i korzenie źdźbeł, niszcząc cały efekt wizualny. Równie ważne jest przycinanie trawy przy krawężnikach. Gęste kępki trawy wystające ponad chodnik nie wyglądają estetycznie.

Krok 9. Rekultywacja trawnika a podlewanie

Mimo że w zimie i podczas odmarzania pokrywy śnieżnej ziemia dostaje sporą dawkę wody, nie należy zapominać o nawadnianiu trawnika. Wystarczy kilka ciepłych dni, aby ziemia porządnie przeschła. Nie ma jednego terminu, który byłby odpowiedni do podlewania trawy. Najważniejsze jest, aby ziemia cały czas była delikatnie wilgotna.

regeneracja trawy wczesną wiosną

Krok 10. Regularna walka z chwastami i szkodnikami

Niektóre trawy wymagają szczególnej pielęgnacji, gdyż są podatne na wyrastanie chwastów i atakowanie przez szkodniki. Aby pozbyć się przysłowiowych samosiejek, wykorzystaj nawóz uzupełniony środkiem zwalczającym chwasty. Zazwyczaj taka substancja likwiduje wszelkie niechciane rośliny (np. mniszka pospolitego) i zastępuje je nowymi pędami trawy.

Niejednokrotnie zdarza się, że w wilgotnej glebie zamieszkują popularne larwy i pędraki. Aby pozbyć się szkodników, należy dokładnie wygrabić trawnik, co umożliwi wyciągnięcie ich jaj na powierzchnię trawy. Po jakimś czasie jaja same powinny wyschnąć, tym samym ograniczając pojawienie się kolejnych pasożytów.

Krok 11. Odstraszanie kretów

Chyba każdy z nas widział kretowiska „zdobiące” trawnik sąsiada lub łąkę. Trzeba przyznać, że obecność tego małego ssaka w ogrodzie może przyprawić o szybsze bicie serca i to w tym negatywnym sensie ;). Aby pozbyć się kreta z ogrodu lub zapobiec pojawianiu się szkodnika, warto zakupić elektroniczny odstraszacz, emitujący do ziemi dźwięki. Niejednokrotnie w otworach w ziemi umieszcza się także bezpieczne dla kretów substancje, które odstraszają ssaki.

Podsumowanie

Trawnik jest najważniejszą ozdobą ogrodu. To on zachęca nas do wyjścia boso na zewnątrz po deszczu, lub gdy świeci przyjemnie grzejące słońce. Wiosenna pielęgnacja to doskonały sposób na piękną, gęstą i zieloną trawę przez całe lato. Warto zadbać o dobrą kondycję trawy, aby móc cieszyć się nią przez długie lata.

Udostępnij:

Nasze akcesoria pasują do glebogryzarek: